A A+ A++

W dniach 24-27 listopada w Oławie i w Jelczu-Laskowicach odbyły się koncerty muzyki barokowej, podczas których zaprezentowane zostały utwory Silviusa Leopolda Weissa (1687-1750), nadwornego muzyka rodu Sobieskich z Oławy, geniusza epoki baroku, zwanego drugim Bachem.

Wydarzenie z okazji 325. rocznicy urodzin księżniczki Marii Karoliny Sobieskiej organizuje Fundacja Ars Restituta z Krakowa, Związek Szlachty Rzeczypospolitej z siedzibą w Brzegu oraz Powiat Oławski – Starostwo Powiatowe w Oławie.

Być może kultura muzyczna baroku i dźwięki, którymi rozbrzmiewa lutnia, wydają się dziś już odległą historią. Jednak zaproszeni do naszego powiatu artyści tchnęli nowe życie w dawną muzykę i zaprezentowali ją współczesnym odbiorcom w atrakcyjnej formule.

S.L Weissa urodzonego 12.10.1687 r. w Grodkowie, mieście znajdującym się wtedy pod władaniem Habsburgów (zm. 16.10.1750 w Dreźnie) swoim mecenatem objęła wielka polska królewska dynastia Sobieskich. Pierwsze lata artystycznej działalności kompozytora związane były głównie z terenami dzisiejszej Polski. Związany był także z drezdeńskim dworem króla Polski Augusta II Mocnego.

Genialny muzyk epoki baroku na dworze Sobieskich z Oławy

Należy podkreślić, że S.L. Weissa łączy szczególnie wiele z ziemią oławską. Był bowiem muzykiem Sobieskich z Oławy, został objęty mecenatem przez Aleksandra, Konstantego i Jakuba Sobieskich. Grywał na oławskim zamku. Później przez wiele lat był nadwornym muzykiem i mistrzem lutni na włoskim dworze polskiej królowej-wdowy Marii Kazimiery Sobieskiej, królowej Marysieńki, która po śmierci Jana III Sobieskiego wraz z dworem osiadła w Rzymie. Jego muzyką zachwycała się włoska i europejska arystokracja tamtych czasów.

Z ziemi włoskiej do Polski

Należy w tym miejscu wspomnieć, że we wrześniu br., w ramach projektu pn. „Silvius Leopold Weiss, Drgnienia Lutni – W Stronę Muzyki Baroku”, który otrzymał wsparcie ze strony Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej, odbyło się we Włoszech 5 koncertów muzyki lutniowej (na dwie lutnie i organy) w Montefiascone, Viterbo, Castel Sant`Elia oraz w Rzymie (dwa koncerty). Przedsięwzięciu patronował samorząd Powiatu Oławskiego. 

Seria barokowych koncertów w powiecie oławskim

Teraz unikatowe dźwięki barokowej muzyki mieli okazję usłyszeć także mieszkańcy ziemi oławskiej. Stało się tak za sprawą pięciu koncertów organizowanych w wyjątkowych miejscach naszego powiatu, w których dawna muzyka uzyskała należną jej oprawę, mistyczną barwę i bezbłędną akustykę: – w kościele p.w. Świętych Apostołów Piotra i Pawła, – w kościele pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Jelczu-Laskowicach, – w kościele Miłosierdzia Bożego w Oławie, – w Sali Rycerskiej Urzędu Miejskiego w Oławie oraz – w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia im. J. Szajny-Lewandowskiej w Oławie.

W czwartek 24 listopada w kościele p.w. Świętych Apostołów Piotra i Pawła twórczość barokowego wirtuoza S.L Weissa zaprezentował profesjonalny zespół muzyki lutniowej „Lute Duo Plus”, który wśród melomanów cieszy się znakomitą renomą. Przed publicznością wystąpiła umuzykalniona rodzina, która od wielu lat upowszechnia i odtwarza na świecie dźwięki mistrza Weissa: Anton Birula i jego żona Anna Kowalska, którzy zagrali na lutniach oraz ich córka Alisa Birula, grająca na organach.

Drugi koncert odbył się w piątek 25 listopada w kościele Miłosierdzia Bożego w Oławie. Podobnie jak podczas pierwszego oławskiego koncertu, wystąpił przed publicznością zespół „Lute Duo Plus” (Anton Birula i Anna Kowalska – lutnie, Alisa Birula – organy), ale z innym repertuarem muzyki barokowej mistrza Weissa.

Także w piątek 25 listopada odbył się jeszcze jedne koncert, tym razem w kościele pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Jelczu-Laskowicach. Wystąpił Stefan Jasiniefta na lutni solo. Ten młody lutnista pochodzenia polskiego, urodzony na Białorusi, obecnie jest studentem Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy, w klasie lutni Antona Biruli i Anny Kowalskiej.

W sobotę 26 listopada z koncertem w Sali Rycerskiej Urzędu Miejskiego w Oławie wystąpiła Klaudyna Żołnierek na barokowej lutni solo. Młoda artystka jest laureatką ogólnopolskich konkursów gitarowych w kategorii solowej i zespołów kameralnych. Umiejętności doskonaliła uczestnicząc w licznych warsztatach gitarowych, prowadzonych przez wybitnych pedagogów z całego świata. Brała również udział w międzynarodowych kursach muzyki dawnej. Studiuje grę na lutni pod kierunkiem Antona Biruli.

Ostatni koncert solo na lutni barokowej w wykonaniu Stefana Jasiniefty miał miejsce w niedzielę 27 listopada w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia im. J. Szajny-Lewandowskiej w Oławie. Stefan Jasiniefta, na prośbę słuchaczy, wykonał także przez siebie skomponowany, współczesny utwór.

Z okazji koncertów została wydana okolicznościowa broszura, której wersję elektroniczną publikujemy pod tekstem.

Festiwal muzyki barokowej organizowany w powiecie oławskim ma na celu przywracanie pamięci o Silviusie Leopoldzie Weissie, niesłusznie zapomnianym geniuszu muzyki lutniowej, wielkim mistrzu epoki późnego baroku, rówieśniku i przyjacielu Jana Sebastiana Bacha, z którym swego czasu wykonywał liczne koncerty.

Koncerty zorganizowane w powiecie oławskim są częścią Festiwalu muzyki Baroku, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułTYLKO U NAS. Markiewicz ws. Kurdej-Szatan: Upadek obyczajów
Następny artykułW mikołajki krakowscy urzędnicy dostali rózgę i list z pogróżkami. O co chodzi?