A A+ A++

W czwartek 18 stycznia miało miejsce zakończenie ekspozycji starych zabawek zgromadzonych w Muzeum Ziemi Szubińskiej. Z tej okazji odbył się wykład Anny Sergott, która przybliżyła publiczności historię lalek, ich znaczenie w kulturze oraz ich niepokojącą stronę.

Anna Sergott na co dzień pełniąca rolę kustosza w Muzeum Ziemi Krajeńskiej poprowadziła wykład zatytułowany Lalki i przybliżyła w trzech częściach ich historię oraz znaczenie w różnych kulturach i religiach. Podczas prelekcji mieszkańcy Szubina dowiedzieli się między innymi o tym, że pierwsze lalki nie służyły wcale do zabawy tylko pełniły funkcję religijną i społeczną. Pierwsze lalki, które przypominały kształtem ludzi stworzyli starożytni Grecy. A do tego ubiór oraz uczesanie lalek zawsze odzwierciedlało aktualną modę oraz panujące trendy.

– Moją pasją jest połączenie historii sztuki z historią kultury, nie patrzę na przedmiot jako zwykłą rzecz, ale staram się dotrzeć do szerszego kontekstu kulturowego – powiedziała pani Anna, dodała też, że lalki nie są jej jedynym zainteresowaniem. – Interesuję się też historią mody oraz herstorią czyli szerokorozumianą historią kobiet. To się wszystko razem łączy. Jest to moją pasją i staram również pokazać innym, że rzeczy zwyczajne nie są do końca takie zwyczajne.

Do muzeum przyszła spora grupa odbiorców w pełnym przedziale wiekowym, która jeszcze przed rozpoczęciem wykładu podziwiała wystawę zatytułowaną Zabawki z tamtych lat. Była to ostatnia szansa, by zobaczyć zbiór złożony z przeróżnych lalek, misiów, koni na biegunach, żołnierzyków oraz samochodzików, którymi bawiły się dzieci XX wieku. Podczas prelekcji dzieci obecne w muzealnych murach przygotowały rysunki przedstawiające lalki, które pod koniec zostały wręczone pani prelegent. Następnie głos przejęła dyrektor muzeum Kamila Czechowska, która zapytała gości o ich ulubione zabawki z dzieciństwa. Była to świetna okazja do poznania ciekawych historii i tradycji rodzinnych związanymi z czasem dzieciństwa. Okazało się przy tym, że w wielu rodzinach zabawki o dużej wartości sentymentalnej są przekazywane od pokoleń. 

– Cieszę się, że mieliśmy w Szubinie okazję wysłuchać kustosz Anny Sergott, jej wiedza i badania historyczne, które przeprowadziła nad tematem wydaje się takim lekkim, budzi nasz zachwyt i cieszymy się, że mogliśmy ją gościć – powiedziała Kamila Czechowska

Anna Sergott wspomniała też o mrocznej historii lalek, z wielu podań wynika, że jako puste powłoki pomagały przy egzorcyzmach. Służyły do przywoływania różnego rodzaju diabłów, rzucania klątw oraz były składane w formie ofiary na rzecz różnych bóstw. W tych oraz podobnych celach lalki były wykorzystywane od początku swego istnienia aż do dnia dzisiejszego. 

Kamil Rutkowski

Autor: Pałuki

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułAndruszkiewicz wciąż nieprzesłuchany w sprawie fałszerstw wyborczych. “Z powodu taktyki śledczej”
Następny artykułTajemnice spotkania w willi premiera. “Kamiński wpadł w furię, krzyczał, że powinniśmy zostać zniszczeni”