A A+ A++

Szef kancelarii premiera i pełnomocnik rządu do spraw szczepień Michał Dworczyk przedstawił zmiany w szczepieniach przeciw COVID-19.

W środę podczas konferencji prasowej, szef kancelarii premiera i pełnomocnik rządu do spraw szczepień Michał Dworczyk przyznał się do błędu i poinformował, że nastąpią zmiany w szczepieniach przeciw COVID-19.

Michał Dworczyk mówił, w każdym procesie decyzyjnym mogą pojawić się błędy, które trzeba skorygować. – I dzisiaj korygujemy ten nasz błąd i przedstawiamy zweryfikowany i skorygowany etap pierwszy szczepień przeciw COVID-19 – powiedział.

Etap pierwszy szczepień podzielono na trzy części:

  • 1a – seniorzy 60+, rejestracja pacjentów powyżej 70. roku życia, zaczyna się 22 stycznia,
  • 1b – osoby z chorobami przewlekłymi – m.in. osoby po przeszczepach i dializowane, wentylowane mechanicznie, z chorobami nowotworowymi,
  • 1c – nauczyciele i służby mundurowe – funkcjonariusze albo żołnierze: Sił Zbrojnych RP; Policji; Straży Granicznej; ABW; Agencja Wywiadu; CBA; Służby Wywiadu Wojskowego; Służby Kontrwywiadu Wojskowego; Państwowej Straży Pożarnej; Służby Ochrony Państwa; Służby Więziennej; Inspekcji Transportu Drogowego; Służby Celno-Skarbowej; straży ochrony kolei; prokuratorzy i asesorzy prokuratury oraz członkowie OSP; ratownicy górscy i wodni wykonujący działania ratownicze.

Szef kancelarii premiera zaznaczył, że utrzymana zostaje możliwość wcześniejszego szczepienia, niż to wynika z wieku, dla osób, które posiadają pewne schorzenia. Osoby takie muszą się zgłosić do swego lekarza prowadzącego po skierowanie na szczepienie i wówczas mogą otrzymać zastrzyk wcześniej.

Rejestracja dla seniorów powyżej 70. roku życia

Od 15 stycznia na szczepienie przeciw COVID-19 rejestrują się seniorzy powyżej 80. roku życia. W piątek 22 stycznia ruszy rejestracja osób powyżej 70. roku życia. Zgodnie z zapowiedzią szczepienie wszystkich seniorów powyżej 70. roku życia ma ruszyć 25 stycznia.

Do dzisiaj, za pośrednictwem trzech kanałów, zarejestrowało się ponad 669 tysięcyh seniorów powyżej 80. roku życia. Jeżeli byśmy do tego dodali seniorów z DPS-ów, którzy już są w tej chwili szczepieni powyżej 80. roku życia, to mamy grupę ponad 700 tysięcy pacjentów 80+, którzy już są szczepieni albo zarejestrowani na konkretny termin szczepienia – podsumował szef KPRM.

Wsparcie dedykowane osobom powyżej 70. roku zycia

Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg przypomniała, że w październiku ubiegłego roku uruchomiono program solidarnościowy – Korpus Wsparcia Seniorów.

I między innymi w ramach tego programu została uruchomiona infolinia – 22 505 11 11. Do tej pory ze wsparcia, które zostało dedykowane dla osób starszych powyżej 70. roku życia, poprosiło o taką pomoc ponad 20 tysięcy osób – poinformowała minister.

Zwiększenie liczby punktów szczepień

W tej chwili jest ponad 5,5 tysiąca punktów szczepień w całej Polsce. Michał Dworczyk poinformował, że będą prowadzone działania w celu zwiekszenia liczby punktów szczepień.

Chcemy to zrobić nie na zasadach przymusowych. Chcemy uniknąć sytuacji, w których trzeba wydać decyzję administracyjną, choć jeśli nie będzie innej drogi, to też w niektórych przypadkach takie decyzje będą wydawane. – wyjaśnił szef KPRM

Z uwagi na ograniczone dostawy szczepionek na razie na jeden punkt tygodniowo przypadać będzie 30 szczepionek.

Przypominamy, że 15 stycznia ruszyła rejestracja dla osób powyżej 80. roku życia. Można to zrobić trzema kanałami:

Zdjęcie: Krystian Maj/KPRM

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZadzwoniłem do kilkunastu osób. Wnioski? Smutne. Boniek zwolnił selekcjonera mema
Następny artykułPGNiG: Padł historyczny gazowy rekord