A A+ A++

Nasz organizm pracuje według ściśle określonego harmonogramu, na straży którego stoją biologiczne zegary. Niezwykle precyzyjnie sterują one przebiegiem wielu procesów fizjologicznych. Jeden z takich zegarów – okołodobowy – dostraja się do cykli światła i ciemności i pozwala na zaprogramowanie codziennego cyklu spania w nocy i budzenia się rano. Dzięki temu budzimy się zawsze o tej samej porze i żaden budzik nie jest nam już potrzebny.

Zmiana czasu. Po co zmuszać organizm do wysiłku?

Jak działa taki zegar, opisali szczegółowo Michael Smolensky, Lynne Lamberg i Henry Holt w książce „The body clock guide to better health”. Weźmy na przykład osobę, która wstaje o 6.00 rano. O 6.45 gwałtownie wzrasta jej ciśnienie krwi, a 45 minut później przestaje produkować melatoninę, hormon, który sprzyja zasypianiu. Można uznać, że od tej chwili nasza przykładowa osoba jest już na dobre rozbudzona. O 14.30 ma najlepszą koordynację ruchową, a o 17.00 największą wydajność sercowo-naczyniową i siłę mięśni. O 21.00 powinna szykować się do spania, bo jej organizm rozpoczyna produkcję melatoniny.

Ten precyzyjny mechanizm łatwo jednak ulega zachwianiu. Zaburzają go choroby, podróże czy zmiana czasu. Na szczęście zdrowe organizmy szybko się adaptują do nowych warunków. Pojawia się tylko pytanie: po co zmuszać organizm do kolejnego wysiłku?

Czytaj też: Przesilenie wiosenne. Jak walczyć z kacem po zimie?

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł„The Show Must Go On”. 30 lat temu zmarł Freddie Mercury
Następny artykułJako zakładnicy spędzili przerażające 57 godzin. Zabiła ich dopiero akcja ratunkowa