A A+ A++

Superman to symbol amerykańskiej popkultury, a dla wielu fanów komiksowej rzeczywistości superbohater numer jeden. Wiemy kim jest, ale skąd się wziął? Znanych jest przynajmniej kilka źródeł inspiracji twórców postaci herosa w czerwonej pelerynie, dla nas szczególnie ciekawa powinna być historia pochodzącego ze Strykowa pod Łodzią Zishe Breitbarta.

Ta opowieść rozpoczyna się u progu dwudziestego stulecia w siedmiotysięcznym Strykowie. 22 lutego 1893 roku w rodzinie żydowskiego kowala na świat przyszedł tu mały Zishe.

Już jako trzylatek zaczął pomagać ojcu w kuźni. Predyspozycje przekazane w genach w połączeniu z fizyczną pracą od przedszkolaka sprawiły, że chłopiec w błyskawicznym tempie nabierał siły, której pozazdrościć mogli mu dorośli mężczyźni.

Nastoletni Zishe zrozumiał, że ma fach w rękach i wcale nie było to kowalstwo. Gdy w okolicy pojawił się cyrk, postanowił do niego dołączyć. Jego popisowymi numerami stało się rozciąganie podków, przegryzanie metalowych obręczy i rozrywanie łańcuchów. 

Rosnącą popularność atlety przerwał wybuch pierwszej wojny światowej. 21-latek trafił na front w służbie carskiej. Gdzie dokładnie walczył, tego nie wiadomo. Gdy kurz wojenny opadł, młody mężczyzna rozpoczął nowe życie w Niemczech.

W pelerynie na wielkie sceny

Zishe występował na ulicach i targach. Wszędzie tam, gdzie znalazł widownię dla swoich popisów, skorą do tego, by wrzucić mu do kapelusza kilka monet.  

Młody siłacz miał szczęście. Podczas jednego z ulicznych pokazów w Bremie dostrzegł go Paul Vincenz Busch, dyrektor słynnego cyrku. Natychmiast dał mu pracę. W ciągu kilku następnych lat Zishe zdobył serca mieszkańców Europy i Stanów Zjednoczonych. 

Publika była spragniona dłuższych występów siłacza, dlatego przygotowano dla niego specjalny program. Zapowiadano go jako “człowieka z żelaza”, ubierano w pelerynę, mówiono nawet, że jest w stanie gołymi rękami zatrzymać rozpędzony pociąg. 

Brzmi znajomo, prawda?

***Zobacz także***

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWstrzymanie przyjęć na oddział neurologiczny
Następny artykułCzy odbędą się tegoroczne Dni Olesna?