A A+ A++

Wybory do Parlamentu Europejskiego zaplanowano na 9 czerwca 2024 r. Z Polski zostanie wyłonionych 53 europosłów, którzy wejdą w skład Parlamentu Europejskiego i staną się reprezentantami obywateli UE. 

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024. Kto może głosować?

W wyborach do Parlamentu Europejskiego może wziąć udział każdy obywatel Polski, który najpóźniej w dniu wyborów ukończył 18. rok życia i który posiada prawa wyborcze. Głosowanie będzie odbywać się w obwodowych komisjach wyborczych w miejscu zameldowania, podobnie jak miało to miejsce podczas wyborów samorządowych. Warto jednak zwrócić uwagę, że podczas wyborów do PE wydzielonych jest jedynie 13 okręgów wyborczych.  

Obywatele polscy, którzy w ostatnim czasie zmienili adres zamieszkania, powinni upewnić się, czy znajdują się w rejestrze wyborczym we właściwym urzędzie gminy nowego miejsca zamieszkania.  

Prawo do głosowania mają także obywatele Polski, którzy mieszkają za granicą. Mogą oni głosować na kandydatów startujących z polskich list albo z list kraju, w którym przebywają. Należy jednak sprawdzić, czy jest się wpisanym na listę wyborców.  

W wyborach do PE mogą wziąć udział także osoby, które nie mogą osobiście stawić się we właściwiej komisji wyborczej. Musiały one jednak do końca maja złożyć wniosek o możliwość głosowania korespondencyjnego lub wniosek o sporządzenie aktu pełnomocnictwa.  

Wybory do PE 2024. Do kiedy zgłosić chęć udziału w głosowaniu?

Aby zagłosować podczas wyborów do PE należy znajdować się na liście wyborców danej gminy. Osoby, które nie zmieniały swojego miejsca zamieszkania i będą głosować w gminie, w której mieszkają, nie muszą składać żadnych wniosków. Jednak osoby, które chcą zagłosować w innej gminie lub zmieniały swój adres zamieszkania, powinny złożyć wniosek o dopisanie do listy wyborców w urzędzie danej gminy najpóźniej do 6 czerwca 2024 r.  

Można także złożyć wniosek o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania najpóźniej do 6 czerwca 2024. Z takim zaświadczeniem można głosować w każdej komisji wyborczej.  

Wniosek z prośbą o dopisanie do listy wyborców powinny złożyć także osoby przebywające tymczasowo w dniu wyborów za granicą. Dokument należy złożyć do konsula, który prowadzi listy wyborców na danym terytorium

Zobacz również: … czytaj dalej
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNie wiesz, na kogo zagłosować w wyborach do PE? Jest specjalne narzędzie
Następny artykułНевідомий напав на прем'єрку Данії