A A+ A++

Latarnik Wyborczy działa od 2005 roku, pomagając Polakom analizować i porównywać swoje poglądy polityczne z odpowiedziami udzielanymi przez komitety wyborcze. Dla wielu osób przeglądanie obszernych programów wyborczych, czy oglądanie spotów i reklam nie daje odpowiedzi, na kogo zagłosować.

Z myślą o osobach niezdecydowanych Centrum Edukacji Obywatelskiej stworzyło Latarnika Wyborczego – rodzaj internetowego quizu z pytaniami. Jego forma jest prosta i zrozumiała, a przy każdym zagadnieniu pojawia się jeszcze dodatkowe wyjaśnienie. Wszystko po to, aby głosowanie było bardziej świadome i zgodne z twoim sumieniem czy poglądami.

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024. Jak korzystać z Latarnika Wyborczego?

Korzystanie z Latarnika Wyborczego jest bardzo proste. Wymaga tylko wejścia na stronę internetową i przystąpienia do testu – bez żadnego logowania.

Test Latarnika Wyborczego składa się z 25 stwierdzeń, a twoim zadaniem jest wybranie jednej z trzech zaprezentowanych odpowiedzi. W sytuacji, gdy któreś z zagadnień jest dla ciebie niejasne, albo chcesz poznać, jakie opcje są w ogóle brane pod uwagę, zaznacz “wyjaśnienie”. Otrzymasz zwięzłą, merytoryczną informację, pomocną przy udzielaniu odpowiedzi.

Na zakończenie poznasz zestawienie – procentowe porównanie twoich odpowiedzi/poglądów z deklaracjami komitetów wyborczych. To wskazówka, na kogo możesz zagłosować w wyborach do Parlamentu Europejskiego 2024.

Dodatkowo możesz jeszcze poznać odpowiedzi, jakich udzielały komitety, a nawet przeczytać komentarze, które ich dotyczą.

Latarnik Wyborczy jest platformą internetową dostępną TUTAJ. Od 2005 roku obsługuje ją Fundacja Centrum Edukacji Obywatelskiej – niezależna i apolityczna organizacja pozarządowa. Nie promuje ona żadnej partii, ani żadnego kandydata.

Latarnik Wyborczy a wybory do PE 2024

Poszczególne edycje Latarnika Wyborczego są aktualizowane w związku z konkretnymi wyborami – obecnie platforma pomaga w ustaleniu, na kogo zagłosować w wyborach do Parlamentu Europejskiego. W związku z tym stwierdzenia odnoszą się do takich kwestii jak: czy Unia Europejska powinna ograniczyć się do współpracy gospodarczej, czy Unia Europejska powinna mieć wspólną armię, czy Unia Europejska powinna finansować więcej zakupów broni dla Ukrainy. Na każde z tak sformułowanych 25 stwierdzeń można odpowiedzieć:

  • zgadzam się,
  • nie zgadzam się, 
  • nie mam zdania.

Dodatkowo, jeśli wybierzesz odpowiedź pierwszą lub drugą zostaniesz poproszony o doprecyzowanie, czy ta kwestia jest dla ciebie bardzo ważna.

Dlatego, jeśli do tej pory rezygnowałeś z udziału w wyborach, bo nie wiedziałeś, na kogo oddać swój głos, już dłużej nie będzie to przeszkodą. Czas poznać i lepiej zrozumieć swoje polityczne przekonania, a następnie zagłosować na partię i kandydatów, których idee są ci najbliższe.

Zobacz również: … czytaj dalej
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułFinał mistrzostw Europy nie dla Polaków. Rywal był poza zasięgiem
Następny artykułWybory do Parlamentu Europejskiego 2024. Kto może głosować?