A A+ A++

Sąd Apelacyjny w Gdańsku uchylił areszt wobec Katarzyny P. współoskarżonej w aferze Amber Gold. Kobieta jest nieprawomocnie skazana na 12,5 roku więzienia.

Katarzyna P. nie może opuszczać kraju, musi trzy razy w tygodniu meldować się na policji i ma zakaz kontaktowania się z mężem Marcinem P., również współtwórcą Amber Gold, i świadkami w sprawie afery. Ma także zakaz opuszczania miejsca pobytu bez zgody organu prowadzącego postępowanie.

Sąd wypuścił ją z aresztu, by mogła opiekować się swoim kilkuletnim synem, którego urodziła w więzieniu. Ojcem dziecka jest jeden z funkcjonariuszy Służby Więziennej.

Współtwórczyni Amber Gold wyszła z aresztu

Współtwórczyni Amber Gold wyszła z aresztu

Tą decyzją sądu zaskoczona jest łódzka prokuratura. “Z zaskoczeniem przyjęliśmy rozstrzygnięcie Sądu Apelacyjnego w Gdańsku o uchyleniu tymczasowego aresztowania stosowanego wobec Katarzyny P. oskarżonej w sprawie Amber Gold” – przekazał jej rzecznik Krzysztof Kopania.

Prokuratura czeka teraz na pisemne uzasadnienie, a dopiero potem będzie podejmować decyzję co do zażalenia.

Afera Amber Gold

W związku ze sprawą Amber Gold Katarzyna P. została skazana na 12,5 roku więzienia, a jej mąż Marcin P. ma do odsiedzenia 15 lat więzienia. Wyrok jest nieprawomocny.

Sąd orzekł także wobec obojga zakaz prowadzenia działalności gospodarczej o charakterze finansowym na 10 lat. Wymierzył im też kary grzywny: dla Marcina P. to 159 tys. zł, a dla Katarzyny P. – 135 tys. zł.

Sąd orzekł również wobec oskarżonych obowiązek naprawienia szkody wyrządzonej części pokrzywdzonym w aferze Amber Gold. Dotyczy to ponad tysiąca osób, które nie zgłosiły swoich wierzytelności u syndyka masy upadłościowej Amber Gold i nie wystąpiły z pozwami cywilnymi przeciwko władzom spółki. Odszkodowania, które mają zapłacić tym osobom oskarżeni, wynoszą co najmniej 32 miliony złotych.

Według prokuratury, Marcin P. i jego żona Katarzyna P. w latach 2009-12 w ramach tzw. piramidy finansowej oszukali w sumie ponad 18 tys. klientów.

Oskarżenie dotyczy także prowadzenia działalności parabankowej i prania brudnych pieniędzy. 

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNoc spisowa w Tarnobrzegu
Następny artykułTurcja nieoczekiwanie tnie stopy procentowe. Lira szuka nowego dna