A A+ A++

Podczas wizyty wietnamskiego wiceministra obrony generała Nguyễn Chí Vịnha w zakładach Z189 w Hajfongu pokazano pocisk manewrujący VCM-01. Rozwijana przez wietnamską marynarkę wojenną broń powstała przy pomocy Rosji i prawdopodobnie z użyciem południowokoreańskiego napędu.

VCM-01 to zwietnamizowany wariant przeznaczonego do zwalczania okrętów nawodnych i celów lądowych rosyjskiego pocisku Ch-35E (na zdjęciu) znanego z systemów Uran-E i Bał-E. Projekt ma długą historię, która jest dobrym przykładem budowy rodzimych zdolności do produkcji zaawansowanych systemów uzbrojenia.

W latach 2001–2015 Wietnam otrzymał 198 pocisków Ch-35E przeznaczonych dla korwet projektu 12418 Mołnija, kutrów rakietowych BPS-500 i fregat projektu 1166.1E Giepard 3.9. W 2016 roku ujawniono licencyjną wersję pocisku oznaczoną KCT-15. Z czasem okazało się jednak, iż KCT-15 nie wejdzie na uzbrojenie wietnamskiej marynarki wojennej, a wyprodukowane pociski to eksperymentalne prototypy.

W marcu 2017 roku kontrolę nad projektem przejęła należąca do ministerstwa obrony Viettel Military Industry and Telecoms Group. Oznaczenie pocisku zmieniono na VCM-01. Celem nowego projektu było wdrożenie podzespołów elektronicznych produkowanych przez Viettel i zastąpienie oryginalnego silnika turboodrzutowego R95TP-300 inna konstrukcją.

Ten drugi cel udało się prawdopodobnie zrealizować dopiero w tym roku. W lutym Wietnam rozpoczął negocjacje z Koreą Południową w sprawie rozpoczęcia dostaw silników turboodrzutowych SSE-750K. Ta jednostka napędowa stosowana jest w południowokoreańskich pociskach przeciwokretowych SSM-700K Haeseong i SSM-750K. Obecny stan negocjacji nie jest znany, ale od samego początku spekulowano o wykorzystaniu SSE-750K w VCM-01.

Ujawnienie pocisku sugeruje, że projekt jest już dość zaawansowany, aczkolwiek nic konkretnego o VCM-01 powiedzieć nie można. Nie są znane osiągi pocisku ani jego wersje. Z dużym prawdopodobieństwem można wskazać, że powstanie wersja okrętowa, chociaż w ubiegłym roku pojawiły się doniesienia o pracach nad wersją lądową, wykorzystującą ciężarówki KamAZ.

Wietnam jest szczególnie zainteresowany pozyskaniem i rozwojem systemów przeciwokrętowych i manewrujących, traktowanych jako element potencjału odstraszania skierowanego przeciwko Chinom. Oba państwa toczą spór o przynależność Wysp Spratly i Paracelskich na Morzu Południowochińskim. Z tego też powodu Wietnam od lat jest wymieniany jako potencjalny nabywca indyjsko-rosyjskich naddźwiękowych pocisków manewrujących BrahMos.

Zobacz też: RGM-184A, czyli NSM po amerykańsku

(facebook.com/VietDefenseVN, vietnews.ru)

Allocer, na licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSondaż: Rafał Trzaskowski czy Andrzej Duda?
Następny artykułFrank najtańszy od marca. Kurs euro bliżej 4,40 zł