A A+ A++

“Pytania często się powtarzają – dotyczą powołań na różne szczeble w wymiarze sprawiedliwości: bądź to do Sądu Najwyższego, bądź sądów niższych instancji” – powiedział polskim korespondentom w Brukseli Ireneusz Kolowca ze służb prasowych Trybunału.

Wnioski prejudycjalne, jakie trafiają z Polski do Luksemburga, dotyczą reform wprowadzonych przez obecną większość rządzącą i ich wpływu na niezależność sędziowską. Sądy z Polski powołują się przy tym na zapisy art. 19 Traktatu o UE, który mówi, że państwa członkowskie mają mieć środki niezbędne do zapewnienia skutecznej ochrony sądowej w dziedzinach objętych prawem Unii.

Jest jednak i pytanie, w którym pojawia się prośba o wykładnię prawa UE w kontekście nominacji sędziowskich przeprowadzonych przed 1989 r. (czy ówczesne nominacje nie naruszają prawa UE, jeśli chodzi o zapewnienie niezależności sędziowskiej).

W pojedynczych przypadkach wnioski prejudycjalne dotyczące praworządności skierowały do TSUE sądy z Rumunii, Węgier czy Malty. W tym ostatnim kraju władze wprowadziły reformy, które wzmocniły uprawienia premiera przy nominowaniu sędziów zwłaszcza w sądach wyższych instancji, co kwestionuje tamtejsze stowarzyszenie sędziowskie.

Praworządności dotyczy też jedna z dwóch skarg KE przeci … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułTestujemy już konsolę Sony PlayStation 5! Nasze pierwsze wrażenia
Następny artykułMałgorzata Kożuchowska o prawie do aborcji: Jestem za wolną wolą