A A+ A++

W Smotryszowie (gmina Kodrąb) znajdowały się niegdyś dwa piece wapiennicze. Dziś pozostał tylko jeden, jest nieużywany i podniszczony. Powstanie pieców wapienniczych w tym miejscu wiązało się z występowaniem tzw. antykliny, czyli wypukłego fałdu terenu, zawierającego w tym przypadku jurajski wapień – świetny materiał budulcowy.

Wrzesień 2020 r., fot. Paweł Dudek

Wrzesień 2020 r., fot. Paweł Dudek

Wrzesień 2020 r., fot. Paweł Dudek

Wrzesień 2020 r., fot. Paweł Dudek

W 1884 roku powstał tam wapiennik. W 1893 roku należał on do Walentego Wichlińskiego. Zatrudniał on 16 robotników i produkował w skali roku 180 tysięcy pudów (2860 ton) wapna. Około 1900 roku właścicielem był Święcicki. Zbudował on wtedy dwa piece wapiennicze. Początkowo opalano je drewnem, później także węglem. Były wykorzystywane do 1964 roku.

Mniejszy piec wapienniczy. Fot. nr 66 z Katalogu zabytków budownictwa przemysłowego

Pozostałości jednego z nich można podziwiać do dziś. Znajduje się on na terenie prywatnej firmy z branży eventowej. Piec ten w pierwotnej formie miał wysokość 20 metrów, a promień podstawy wynosił 7 metrów. Komin miał kształt sześciokąta, na szczycie komina znajdował się otwór surowcowy. Do tego szczytu prowadził dwufilarowy pomost łączący go z podwyższeniem terenu. Piec ten posiadał trzy otwory piecowe oraz trzy otwory odbiorcze.

Większy piec wapienniczy. Fot. nr 66 z Katalogu zabytków budownictwa przemysłowego

Drugi piec, z tego co mi wiadomo – już nieistniejący, był wyższy, miał 30 metrów. Promień przekroju wynosił również 7 metrów. Komin miał formę ściętego stożka, był zbudowany z cegły. Otwór surowcowy znajdował się w połowie wysokości komina. Posiadał trzy otwory piecowe oraz trzy otwory odbiorcze. Pomost do otworu surowcowego był dwufilarowy.

Korzystałem z informacji zawartych w Katalogu zabytków budownictwa przemysłowego w Polsce. T. 4, Województwo łódzkie. Z. 2, Powiat Radomsko – województwo łódzkie, autorstwa W. Baranowskiego, B. Baranowskiego, A. Lecha, Wrocław 1969 r.

219 razy oglądano od początku 3 razy oglądano dzisiaj

Zobacz podobne artykuły:

Ważne informacje

Jestem autorem wszystkich artykułów i zdjęć (chyba, że zaznaczyłem, że jest inaczej w jakimś konkretnym przypadku). Czasami korzystam ze starych zdjęć znalezionych w internecie, prasie, książkach, przesłanych przez Czytelników. Staram się pytać o zgodę na wykorzystanie takiego zdjęcia, ale nie zawsze to jest możliwe, a czasem niepotrzebne. Jeśli jednak naruszyłem czyjeś prawa autorskie, proszę o kontakt. Zdjęcia w artykułach są mniej więcej aktualne w stosunku do daty opublikowania artykułu, chyba, że zaznaczyłem inaczej. Jeśli znalazłaś/-eś błąd, chcesz coś zasugerować, skrytykować, pochwalić, napisz na [email protected] – wychodzę z założenia, że nie jestem nieomylny i mogłem coś przegapić, o czymś zapomnieć albo po prostu czegoś nie wiem. Pamiętaj także, że możesz sobie do woli i za darmo czytać, oglądać, ale nie wolno Ci kopiować żadnych moich tekstów oraz żadnych zdjęć. Jeśli jednak bardzo chcesz wykorzystać coś mojego, napisz na [email protected] – na pewno się dogadamy i tu niekoniecznie chodzi o pieniądze 🙂

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułOjciec się nie interesuje. Ciężko chory syn wymaga stałej opieki
Następny artykułSuperpuchar Niemiec. Bayern Monachium – Borussia Dortmund. Relacja na żywo