A A+ A++

Czy zima, czy lato, turyści niekiedy zapominają o podstawowych zasadach bezpiecznego zachowania w górach. Nie pomagają komunikaty ratowników Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego ani liczne prelekcje dotyczące odpowiedzialnego wędrowania. Do złamania zasad doszło w minioną sobotę 6 maja. Jeden ze wspinających się na szczyt Giewont turystów dopuścił się skrajnie nierozważnego i surowo karanego czynu.

Zobacz wideo
Wyjedź poza Zakopane. Przystań w Czorsztynie, panorama Czorsztyna i Niedzicy, Osada w Kluszkowcach

Zdobył nie tylko Giewont. Mogło go to kosztować życie

Miniony majowy weekend nie należał do zupełnie pogodnych i wiosennych, jednak między innymi właśnie w Tatrach zapowiadano nagłe załamanie pogody oraz nadejście silnych burz i wichury. Ten turysta zignorował jednak wszelkie komunikaty i ostrzeżenia. Wybrał się szlakiem turystycznym na Giewont. Jednakże na tym nieodpowiedzialność wspomnianego mężczyzny się nie kończy. Na szczycie postanowił pójść o krok dalej i wspiąć się… na metalowy krzyż. Ten postawiono na szczycie góry w 1901 roku i mierzy 15 metrów. Sam upadek z tej wysokości jest potencjalnie śmiertelny, biorąc pod uwagę skaliste podłoże.

Brawurowy podróżnik jednak nic sobie z tego nie robił. Bez cienia refleksji zaczął wspinać się coraz wyżej, akurat w tym momencie, w którym nad Giewontem zebrały się ciemne, burzowe chmury. Przebywanie na metalowej konstrukcji w trakcie wyładowań atmosferycznych grozi porażeniem lub śmiercią, a podobne wypadki na szczycie “śpiącego rycerza” już się zdarzały. W 2019 roku w wyniku porażenia piorunem zginęły cztery osoby, dwie kobiety oraz dwójka dzieci wspinające się na Giewont, 157 zaś zostało rannych wskutek paniki. 

Niebezpieczne atrakcje przyciągają turystów. To atrakcja tylko dla prawdziwych śmiałków. Internauci nie mogą tego pojąć

Burza w górach. Co robić krok po kroku?

Informacji o tym, jak prawidłowo zachowywać się w górach podczas załamania pogody, jest w internecie od groma. Wiele cennych wskazówek można przeczytać na stronie 8academy.pl. Według redakcji 8a, przed wycieczką w góry należy sprawdzić pogodę, zebrać informacje o szczytach, które chcemy zdobyć, a także dowiedzieć się, który miesiąc w danym regionie będzie do tego najlepszy. Na pogodę nie mamy wpływu, jednak lepiej jest być dobrze i odpowiednio wcześniej zorientowanym. Warto także na bieżąco sprawdzać komunikaty TOPR lub GOPR (Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe) oraz radary burzowe, bo to właśnie silne wichury i pioruny stanowią największe zagrożenie w trakcie wędrówki wiosną czy latem.

Zdjęli ubrania i zapozowali do zdjęć. Teraz za to zapłacą Zdjęli ubrania i zapozowali do zdjęć jak ich matka zrodziła. Teraz za to zapłacą. “Cud świata powinien być szanowany”

Jeśli jednak burza spotka cię w trakcie zdobywania szczytu lub warunki pogodowe momentalnie się pogorszą, koniecznie zejdź z grani. Najlepiej robić to sprawnie, jednak ostrożnie. Mokre skały są wyjątkowo śliskie. Staraj się również nie dotykać łańcucha, iść daleko od skał, a także nie zatrzymuj się nad zbiornikami i ciekami wody lub pod drzewami. Z całą pewnością nie wchodź również na metalowe konstrukcje. Jeśli wędrujecie w większej grupie, należy się również rozproszyć, by w przypadku porażenia jednej osoby ranni nie zostali wszyscy. Jeżeli zdecydujesz się przeczekać burzę, np. z powodu niebezpiecznego zejścia na sam dół, przyjmij skuloną pozycję. Najlepiej usiąść na plecaku lub karimacie, by odizolować się od mokrego podłoża. 

Więcej ciekawych treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZ ostatniej chwili! Radny składa wniosek o wyłączenie z użytkowania Parku Skaryszewskiego! [WIDEO]
Następny artykułZUS: Czym rożni się ubezpieczenie zdrowotne od ubezpieczenia chorobowego