A A+ A++

Bardzo szybko zaczął on ważyć wiele w dochodach państwa, a dzisiaj to w zasadzie jeden z najważniejszych fundamentów budżetów centralnych niemal wszystkich państw na świecie. Stosuje go – czasem również w formie jego wariacji GST – około 170 krajów. W Polsce VAT w tym roku ma przynieść budżetowi ponad 230 mld zł, a więc przeszło połowę zaplanowanych wpływów podatkowych.

Podatek VAT ma od lat dobrze już znane zalety i wady. Precyzyjnie wymieniono je między innymi w raporcie „Krótka historia VAT w Polsce” przygotowanym dwa lata temu przez Polski Instytut Ekonomiczny. Czytamy w nim więc – po stronie zalet – że VAT jest podatkiem, który obciąża finalnie konsumpcję, a nie produkcję, co zwiększa jego poziom stabilności, a także zmniejsza wahania wpływów budżetowych w różnych fazach cyklu koniunkturalnego. Ponadto, w odróżnieniu od podatku od zysków, VAT jest stosunkowo mało wrażliwy na kryzysy gospodarcze. Jest liczony od wartości dodanej produktu, której istnienie w znacznym stopniu jest niezależne od aktualnego stanu gospodarki.

VAT niestety ma też nieprzyjemne wady, z których najważniejszą jest wysoki poziom jego skomplikowania.

– Mnogość stawek, brak konsekwencji w regułach opodatkowania, a także rosnące obowiązki informacyjne zmuszają podatnika do korzystania z pomocy … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSygnaliści pod specjalną ochroną. Kontrola naruszeń prawa
Następny artykułCałkowita zmiana kierunku