A A+ A++

Liczba wyświetleń: 515

Parlament Europejski i państwa członkowskie UE ogłosiły porozumienie w sprawie zakazu niszczenia niesprzedanej nowej odzieży. Porozumienie ma także wzmocnić podobne „ekoprojekty” dla wielu towarów konsumpcyjnych, tak, aby łatwiej można było je naprawiać i poddawać recyklingowi.

Komisja Europejska będzie miała prawo rozszerzyć ten zakaz na inne kategorie produktów. Zapowiadane rozwiązania wejdą w życie dwa lata po ogłoszeniu ustawy. Celem jest dostosowanie się do nowych „wymagań środowiskowych”.

Nowe przepisy zostały zaproponowane przez Komisję Europejską w marcu 2022 r. Wśród konkretnych środków jest teraz zakaz niszczenia niesprzedanej odzieży i obuwia. Średnim przedsiębiorstwom przysługuje sześcioletni okres, natomiast małe przedsiębiorstwa będą z tego obowiązku zwolnione.

Duże przedsiębiorstwa będą musiały co roku ujawniać ilość wyrzucanych produktów i przedstawiać wyjaśnienia uzasadniające taki krok. KE dodatkowo określi szczegółowe wymogi dotyczące niektórych towarów konsumpcyjnych, by wspierać gospodarkę o obiegu zamkniętym.

We wtorek wyjaśniła, że ​​priorytetowo będzie traktować produkty o „wysokim wpływie” na środowisko, w szczególności tekstylia, meble (w tym materace), żelazo i stal, aluminium, opony, a także produkty elektroniczne.

Pojazdy silnikowe są wyłączone z nowego ustawodawstwa, ponieważ są już objęte osobnymi, szczegółowymi przepisami. Ustawa wprowadza w przypadku handlu odzieżą, podobnie jak dla szerokiej gamy produktów konsumenckich, „cyfrowy paszport” w postaci kodu QR. Będzie zawierał informacje, które pozwolą konsumentom i przedsiębiorstwom poznać ich „wpływ na środowisko”, by pomóc w wyborze produktów.

Kod zawierać będzie również informacje na temat zastosowanych materiałów, co ma ułatwiać naprawę i recykling. „Nadszedł czas, aby położyć kres wytwarzaniu i wyrzucaniu produktów, które są tak szkodliwe dla naszej planety, naszego zdrowia i naszej gospodarki” – komentowała ustawę jej sprawozdawca, eurodeputowana z Partii Socjaldemokratycznej Alessandra Moretti.

Producenci wskazują, że niektóre informacje, które trzeba będzie podawać, są nieosiągalne i nadmiernie obciążą przedsiębiorstwa. Ustawa będzie musiała jeszcze zostać formalnie zatwierdzony przez eurodeputowanych na sesji plenarnej, a później przez państwa członkowskie. Wygląda na to, że kupując odzież, czy buty, zamiast oceny estetycznej czy oceny ich trwałości, dojdzie czynnik „ekologiczny”. Tylko czekać, jak produkty mniej „eko”, obłożą dodatkową opłatą… I tak to się kręci.

Zdjęcie: PurPura (CC0)
Na podstawie: AFP
Źródło: NCzas.info

TAGI: Odzież, Recykling, Ubrania, Unia Europejska

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć “Wolne Media” finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji “Wolnych Mediów”. Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułProblem TVP i Polskiego Radia: podzielić, przejąć, czy — po zmianach — chronić?
Następny artykułPodejrzany o usiłowanie kradzieży z włamaniem zatrzymany na gorącym uczynku