A A+ A++

Tajwan nawiedziło niezwykle silne trzęsienie ziemi – o sile ponad 7 stopni w skali Richtera. Zniszczone budynki, ludzie pod gruzami i ofiary śmiertelne. To nie koniec, bo wstrząsy zapowiadane są do końca tygodnia. Wyjaśniamy dlaczego.

W środę o godzinie 7:58 czasu lokalnego (1:58 w Polsce), na położonym na wschód od Chin Tajwanie zatrzęsła się ziemia. Według tajwańskich służb meteorologicznych trzęsienie miało magnitudę 7,2, zagraniczne służby geologiczne oceniły ja na 7,4 do 7,7 w skali Richtera.

Świadkowie wydarzenia opisywali, jak wokół samochodów jadących w pobliżu gór spadały skały, inni w mediach społecznościowych udostępnili przerażające nagrania trzęsącej się ziemi i uszkodzonych budynków, media informowały o osobach uwięzionych pod gruzami i w tunelu, którego wejścia uległy zawaleniu. Co najmniej cztery osoby zginęły, a ponad 700 zostało rannych.

W południowej Japonii i na Filipinach, gdzie wzdłuż niektórych wybrzeży zaobserwowano fale o długości poniżej pół metra, wydano ostrzeżenia przed falą tsunami. Linie lotnicze zawiesiły loty. Wszystkie ostrzeżenia zostały jednak później zniesione. 

Silne trzęsienie ziemi na Tajwanie. Co to są wstrząsy wtórne?

Tajwan regularnie nawiedzany jest przez trzęsienia ziemi w związku ze specyficznym położeniem na obszarze Pacyficznego Pierścienia Ognia, czyli strefy subdukcji płyt tektonicznych – miejsca, gdzie cięższa płyta oceaniczna zagłębia się i wchodzi pod lżejszą płytę kontynentalną. Biegnie on wzdłuż granicy Oceanu Spokojnego i powoduje dużą aktywność sejsmiczną i wulkaniczną od Indonezji po Chile. Dzisiejsze trzęsienie ziemi było najsilniejsze od 25 lat. Jego epicentrum miało miejsce 18 kilometrów na południe od miasta Hualian, a hipocentrum znajdowało się na głębokości 34,8 km.

Warto przypomnieć, że skala Richtera jest skalą logarytmiczną mierzącą wstrząsy na podstawie amplitudy drgań. Każdy kolejny stopień oznacza 10-krotny wzrost amplitudy drgań. Skala Richtera nie ma górnej granicy, ale w praktyce wstrząsy o magnitudzie powyżej 9 są tak rzadko spotykane. Najmniejsze wstrząsy o magnitudzie poniżej 2,0 są rejestrowane tylko przez sejsmografy. Choć … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPył znad Sahary w Polsce. Co to jest i od kiedy? Ostrzeżenie dla kierowców
Następny artykułProf. Wender-Ożegowska: tabletkę dzień po wypisujemy pacjentkom codziennie