A A+ A++

Badania wskazują, że w roku 2024, aż 31 procent średnich i dużych firm planuje zwiększyć zatrudnienie. W poprzednim roku ten wskaźnik wynosił 13 procent. Jednocześnie zmalał procent firm, które planują zwolnienia oraz tych, które nie będą ani zwalniać, ani zatrudniać.

Ostatnie lata na rynku pracy i prognozy na przyszłość

Zahamowanie gospodarcze doprowadziło do masowych zwolnień m.in. w branży meblarskiej czy motoryzacyjnej.

Mimo zahamowania gospodarki, w roku 2024 pracodawcy chcą tworzyć nowe miejsca pracy. W styczniu 2024 roku opublikowano ponad 240 000 nowych ofert pracy. Jest to wzrost o 36% w stosunku do grudnia 2023 roku. Średnie i duże firmy, aby przekonać potencjalnych kandydatów, planuje zwiększać płace (około 79%).

W najbliższych latach na rynku pracy najbardziej poszukiwane (według badania „Barometr zawodów”) będą osoby pracujące w takich zawodach jak:

– Automatyk

– Betoniarz

– Dekarz

– Elektryk

– Monter

– Technik mechanik

– Technik programista

– Technik robotyk

Trendy na rynku pracy wskazują, że poszukiwani będą przedstawiciele zawodów o wykształceniu zawodowym. W dalszym ciągu odnotowuje się trudności ze znalezieniem zainteresowanych do objęcia posady nauczyciela czy w branży medycznej (pielęgniarki, położne, psychologowie, lekarze).

Jednocześnie prognozy na 2025 rok wskazują, że stanowiska, na których nie są wymagane specjalistyczna widza oraz kompetencje będą podlegać automatyzacji. Zmieniają się również kompetencje, pożądane przez pracodawców.

W Polsce, na utratę pracy narażeni będą księgowi, kasjerzy, telemarketerzy, recepcjoniści i pracownicy biurowi. To ich obowiązki zostaną zautomatyzowane i przejęte przez maszyny.

Przyszłość rynku pracy

Badania oraz ankiety wskazują otwartość na zmianę miejsca zatrudnienia wśród pracowników. Najczęściej podawane argumenty przemawiające za zmianą to: wyższe zarobki oraz możliwość wykonywania obowiązków w formie pracy zdalnej (59% kandydatów chce pracować częściowo lub w pełni zdalnie).

Około 74% pracowników w naszym kraju jest skłonna zmienić pracę. Podczas gdy średni wynik dla Europy wynosi 58%.

Poszukiwania nowego miejsca pracy, warto rozpocząć od popularnych serwisów z aktualnymi ofertami pracy, np. GoWork. Aż 9 osób z 10, ubiegających się o prace, poszukuje informacji o pracodawcy na jego stronie firmowej oraz portalach zbierających opinie od pracowników.

Warto zapoznać się z wymaganiami i pożądanymi umiejętnościami u kandydatów oraz prognozami poszukiwanych kompetencji w kolejnych latach.

Jako kompetencje przyszłości wskazywane są: innowacyjne i analityczne myślenie, zdolność do rozwiązywania złożonych problemów, kreatywność, umiejętność korzystania z nowych technologii i ich projektowania. Dodać tutaj możemy umiejętności techniczne takie jak: analityka i statystyka czy umiejętności cyfrowe z zakresu STEM.

Pomimo pozytywnych informacji płynących z raportów musimy zwrócić uwagę na zmieniające się wymagania pracodawców. Rozwój w tych obszarach umożliwi pracownikowi utrzymanie etatu, awans lub zmianę zatrudnienia na bardziej perspektywiczne.

— artykuł sponsorowany —

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułObjazdy na czas remontu
Następny artykułTakiego trzęsienia ziemi na Tajwanie nie było od 25 lat. To nie koniec