A A+ A++

Specjaliści z IMGW przygotowali “Dekalog Wakacyjny”, który dostępny jest dla wszystkich na stronie Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Autorzy dekalogu podpowiadają m.in., dlaczego w kontekście bezpieczeństwa warto obserwować niebo, co jest istotne, gdy znajdujemy się nad wodą i jak przygotować się do podróży, by przebiegła ona bez przykrych niespodzianek.

Dlaczego warto obserwować niebo?

Jednym z najważniejszych czynników podczas wakacji, jest, rzecz jasna, pogoda, a ta może się błyskawicznie zmieniać, stanowiąc dla nas szereg niebezpieczeństw. IMGW w swoim dekalogu wyjaśnia, dlaczego podczas urlopu i nie tylko, warto dosłownie zadzierać głowę.

“Jeśli zobaczysz duże, kłębiaste chmury, czyli cumulusy, możesz czuć się bezpieczny, ale jeśli powstaną z nich jeszcze potężniejsze, wysokie i szerokie cumulonimbusy to znak, że mogą nadejść gwałtowne burze lub intensywne opady. Z kolei chmury soczewkowate zwiastują wietrzną aurę, a chmury pierzaste – cirrusy – to znak na zmianę pogody” – czytamy w “Dekalogu Wakacyjnym”.

IMGW informuje, że przebywając nad zbiornikiem wodnym warto śledzić pogodę dla miejsca, w którym się znajdujemy. Temperaturę wody w jeziorach i Morzu Bałtyckim, a nawet wysokość fal można śledzić na lokalnych stronach Instytutu, a warto pamiętać, że te informacje mają niebagatelne znaczenie dla naszego bezpieczeństwa na wakacjach.

Jak odpowiednio przygotować się do podróży samochodem na wakacje?123RF/PICSEL

Zanim ruszysz w podróż, sprawdź prognozę zagrożeń drogowych

Bezpieczne dotarcie do celu, to już połowa udanego wypoczynku. Wiele osób na wakacje wyrusza samochodem, pokonując setki, a nawet tysiące kilometrów. IMGW-PIB przygotował specjalny serwis z prognozami na drogach.

Prezentowane są niej odcinki autostrad, dróg ekspresowych i krajowych, na których możliwe jest wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteo – podpowiadają autorzy “Dekalogu Wakacyjnego”.

Wspomniana prognoza opracowywana jest raz na dobę na okres czterech dni. Ponadto IMGW przypomina o potrzebie dostosowania prędkość do warunków atmosferycznych i zadbania o bezpieczeństwo swoje i innych. Należy również pamiętać o jeździe na suwak i zachowaniu dystansu przed jadącym przed nami pojazdem.

Dobroduszny miśmateriały promocyjne

INTERIA.PL

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?

Dołącz do nas … czytaj dalej
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWywalczyli, by Musk nie dostał 56 miliardów dolarów. Sami chcą 7 miliardów. “To wygląda jak żart”
Następny artykułWkurzeni mieszkańcy Barcelony atakują turystów