A A+ A++

Budowa pawilonu usługowo-handlowego Sudety pod adresem ul. Sudecka 108 rozpoczęła się w 2023 roku i jest już prawie na mecie. Inwestor, spółdzielnia mieszkaniowa Pod Jaworami, czeka na pozwolenie na użytkowanie. Wiadomo, że otwarcie przeciągnie się z pierwszego kwartału 2024 roku na kolejne miesiące.

W Sudetach: piekarnia, sklepy i biura

W spółdzielni mówią, że w nowym budynku najemcy otworzą piekarnię i inne punkty handlowo-usługowe, ale więcej konkretów nie ujawniają. Dodają, że będą także biura. Część lokali jest do wynajęcia, o czym informuje baner znajdujący się przy pawilonie.

Autorem projektu jest Tomasz Marhall. Projektant został wyłoniony w konkursie. W jego opisie czytamy: „celem jest zaproponowanie nowego obiektu, zlokalizowanego na miejscu istniejącego modernistycznego parterowego pawilonu handlowo-usługowego, o podobnej funkcji, ale odpowiadającego na współczesne zapotrzebowania mieszkańców i innych użytkowników, dostosowanego do standardu współczesnego obiektu handlowego, obiektu usługowego czy funkcji biurowej”.

Wyburzanie poprzedniego obiektu rozpoczęło się w 2019 roku, mimo sprzeciwu rady osiedla oraz aktywistów. Osoby, które starały się o jego zachowanie, przynajmniej częściowe, twierdziły, że był doskonale wkomponowany w otoczenie i świetnie uzupełniał sąsiednią zabudowę z przełomu lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych. Złożyli wniosek o wpis modernistycznego budynku do gminnej ewidencji, ale miejski konserwator odmówił, przychylając się do jego rozbiórki.

Nowy pawilon czy stary?

W miejscu starego jest już nowy. Jego forma, rytmiczny układ kompozycyjny bryły współgra z kształtem stojących za nim w rzędzie bloków przy al. Jaworowej.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWidłak z programem w ERC
Następny artykułBudowa i modernizacja drogi z Lubni do Brus przez Dąbrówkę i Małe Gliśno