A A+ A++



Stłuszczeniowa choroba wątroby o podłożu metabolicznym związana jest przede wszystkim z niezdrowym odżywianiem, stylem życia, stresem. W Polsce może być nawet 5-6 mln osób, które mają stłuszczenie wątroby, tj. ponad 20 proc. społeczeństwa – ostrzegł hepatolog prof. Krzysztof Tomasiewicz.

Objawy i diagnostyka stłuszczenia wątroby

Wątroba w święta – jak o nią zadbać, gdy kuszą wigilijne potrawy?

Wątroba w święta  – jak o nią zadbać, gdy kuszą wigilijne potrawy?

Stłuszczeniowa choroba wątroby ma podłoże metaboliczne. Jej pierwsze objawy są niespecyficzne. Może pojawić się poczucie zmęczenia, brak sił, bóle stawowe. Z tym, że są to na tyle niekonkretne symptomy, że mogą dotyczyć zarówno np. pacjentów z zespołem pocovidowym lub innymi schorzeniami. Najczęściej, do dolegliwości bólowych dochodzi dopiero przy powiększeniu wątroby, gdy napina się torebka wątrobowa – wyjaśnia prof. Krzysztof Tomasiewicz, kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego nr 1 w Lublinie.

Hepatolog zaznacza, że w diagnostyce pomocne jest na wstępie USG i badania biochemiczne krwi, w tym oznaczenie enzymów wątrobowych, a w przypadkach wątpliwych – biopsja wątroby.

Jak wygląda wątroba w przypadku zaawansowanej choroby? Mówiąc obrazowo, jest ona przesycona tłuszczem – kropelki tłuszczu znajdują się w obrębie tkanki wątrobowej. To powoduje zapalenie, a następnie włóknienie wątroby, czyli czynny miąższ będzie zastępowany tkanką włóknistą tj. blizną. W konsekwencji dochodzi do marskości wątroby, a to już jest bardzo prosty krok do raka wątrobokomórkowego – przestrzegł profesor Tomasiewicz.

Czy wątroba sama się regeneruje?

Czy wątroba może boleć? Poznaj przyczyny hepatomegalii

Czy wątroba może boleć? Poznaj przyczyny hepatomegalii

Nawiązując do popularnego przekonania, że “wątroba się przecież sama regeneruje”, profesor wyjaśnił, że jest to możliwe, ale pod warunkiem przerwania procesu włóknienia na wczesnym etapie choroby. Jednak, gdy mamy samą już tkankę włóknistą, to trudno mówić o jakiejkolwiek regeneracji – zaznaczył kierownik kliniki dodając, że zaawansowana marskość wątroby jest procesem nieodwracalnym. Wtedy, tak naprawdę, jedynym ratunkiem dla tych ciężko chorych może być przeszczepienie wątroby – podkreślił specjalista.

Podał, że wśród szczególnie narażonych na stłuszczenie wątroby są pacjenci z cukrzycą, otyłością lub chorobami układu krążenia.

Hepatolog: Leczenie zaczyna się od zmiany stylu życia

Profesor Tomasiewicz tłumaczy, że leczenie stłuszczeniowej choroby wątroby zaczyna się przede wszystkim od zmiany stylu życia, odpowiedniej diety i wysiłku fizycznego. Stosowane są również m.in. leki zmniejszające masę ciała, a także leki hepatoprotekcyjne, które mają zmniejszyć stan zapalny i stłuszczenie wątroby.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułGaleria Jednego Ujęcia
Następny artykułPrace remontowe w Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym w Opocznie