A A+ A++

Wszyscy miłośnicy podniebnych podróży koniecznie powinni wybrać się do Galerii Łódzkiej. Do 26 czerwca czeka tam na was wystawa poświęcona lataniu.  Możecie się na niej dowiedzieć wielu ciekawych rzeczy na temat konstruowania samolotów, ich historii oraz zobaczyć jak wygląda wnętrze podniebnych ptaków.  Wystawa „Marzenie o   lataniu” jest poświęcona historii samolotów, ich rozwojowi konstruktorskiemu, a także wpływowi lotnictwa na ekologię i środowisko naturalne.

Krótka historia latania

Ludzie żyjący w średniowieczu wierzyli, że ptaki oraz inne latające obiekty siłę do latania czerpią z powietrza.  Zaś  w przypadku istot i wszelkich obiektów pływających uznawano, że siłą, która je napędza, jest po prostu woda.  Te poglądy zmieniły się dopiero w XVI wieku kiedy uznano je za błędne. Wszystko to za sprawą wybitnych badaczy. Leonardo da Vinci udowodnił, że powietrze ma wpływ na hamowanie lecących przedmiotów, takich jak na przykład pociski.  Natomiast Isaac Newton zajął się stworzeniem teorii mechaniki, będącej podwalinami dla teorii aerodynamiki. Newton zajmował się także opisem zjawisk aerodynamicznych  Jednak prawa, które sformułował, nie były zbyt pomocne  w objaśnieniu zależności między powietrzem i obiektami, które poruszały się nad ziemią.  Pierwsze samoloty powstały na początku XX wieku i to wtedy nastąpił rozwój wiedzy z dziedziny aerodynamiki. Zastanawiano się wówczas. jak to się dzieje, że samoloty poruszają się w powietrzu. Próbowano również poprawić ich właściwości.

 Wszystkie osoby zainteresowane tematyką podniebnej podróży mogą zgłębić swoją wiedzę w Galerii Łódzkiej. Zachęcamy do odwiedzenia wystawy, która będzie dostępna do 26 czerwca.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułLipcowe wypłaty a nowelizacja Polskiego Ładu. Kiedy zostanie wyrównana nadpłata podatku za pierwsze półrocze 2022
Następny artykułZużyte, zapomniane, niechciane. To tam trafiają egzotyczne zwierzęta na „emeryturze” od cyrku