A A+ A++

Smok wawelski może wreszcie się spotkać ze swoją liczną rodziną, która przybyła na to unikatowe w skali Europy wydarzenie towarzyskie. Smoki ze wszystkich zakątków świata najpierw pokazały się w wielkim nocnym widowisku na Wiśle, a dziś przemaszerują przez miasto w 23. Wielkiej Paradzie Smoków.

Fot. Bogusław Świerzowski / krakow.pl

Na dwudniowe smocze święto składają się trzy wydarzenia. W sobotę i w niedzielę, 8 i 9 czerwca, odbywa się Smoczy Piknik Rodzinny na bulwarze Czerwieńskim. Na uczestników czekają stanowiska partnerów wydarzenia, gry, zabawy, animacje i konkursy, w których będzie można zdobyć drobne upominki.

W niedzielę w samo południe z Plant wyruszy Parada Smoków. W barwnym korowodzie weźmie udział ponad 1 000 dzieci, animujących własnoręcznie wykonane smoki. Spośród tych wszystkich oryginalnych i pomysłowych stworów jury wybierze najpiękniejszego. Tegoroczna Wielka Parada Smoków odbywa się pod hasłem „Smoki bajek, baśni i powieści”.

– Teksty kultury są pełne smoczych postaci. Bardzo mi zależy na tym, żeby te osoby, które lubią to nasze wydarzenie, sięgnęły także do swojej ulubionej literatury, a może sięgnęły po tę literaturę, które jeszcze nie czytały, żeby spróbować znaleźć tam postać smoka. To mogą być powieści, wiersze, teksty dramatyczne. Nie zamykamy tutaj furtki żadnemu z tekstów kultury. Jesteśmy bardzo ciekawi, którzy smoczy bohaterowie będą tymi najbardziej inspirującymi – mówi Karol Suszczyński, dyrektor Teatru Groteska.

Najbardziej widowiskową częścią wydarzenia, na którą czekają niezliczone tłumy mieszkańców miasta i turystów, było z pewnością wielkie widowisko plenerowe w zakolu Wisły pod Wawelem. Ogromne, smocze postaci z lekkością przesuwały się przed oczyma tysięcy osób, wśród zapierających dech efektów świetlnych i laserowych oraz przy zachwycającej muzyce. Podobnie jak w poprzednich latach, tegoroczne widowisko miało proekologiczną formułę.

– Tradycyjnie z okazji święta miasta, 8 czerwca, odbędzie się wieczorne widowisko. Myślę, że wiele osób bardzo się cieszy, że smoki wracają i wieczorne wydarzenie odbędzie się w pełnym kształcie. Wspólnie z Teatrem Groteska, gdzie pracuje wspaniała grupa ludzi potrafiących realizować tego typu złożone przedsięwzięcia, postaramy się przygotować maksymalnie efektowne show. Tak, jak we wszystkich edycjach, także i w tej dodamy nowe elementy, które uatrakcyjnią ten wieczór i zaskoczą widownię – zapowiadał Adolf Weltschek, reżyser widowiska.

Wielka Parada Smoków, organizowana od lat przez Teatr Groteska, to jedno z najlepiej rozpoznawalnych wydarzeń kulturalnych Krakowa. Przyciąga nie tylko mieszkańców miasta, ale również tysiące miłośników smoków z całej Polski, Europy i świata.

A więc… ci co zieją i latają na paradę zapraszają!

Szczegółowy program:

Smoczy Piknik Rodzinny

  • sobota, 8 czerwca, godz. 10.00–20.00
  • niedziela, 9 czerwca, godz. 10.00–19.00

Widowisko plenerowe na Wiśle

  • sobota, 8 czerwca, godz. 22.00

Parada Smoków

  • niedziela, 9 czerwca, godz. 12.00, przemarsz z Plant ulicą Grodzką na Rynek Główny

Wielka Parada Smoków to przedsięwzięcie, które na stałe wpisało się w kalendarz kulturalnych wydarzeń lubianych przez mieszkańców Krakowa oraz przyciągających gości z różnych stron kraju i świata. Dodatkowe informacje.

Ze względu na prognozowaną zwiększoną frekwencję, w sobotę i niedzielę, 8 i 9 czerwca,  wzmocniona została komunikacja miejska.


pokaż metkę


Osoba publikująca:

Monika Weryszko


Podmiot publikujący:

Wydział Komunikacji Społecznej


Data publikacji:

2024-05-22


Data aktualizacji:

2024-06-09

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMiejski Zarząd Dróg w Częstochowie zapowiada kilkadziesiąt zadań w tym sezonie
Następny artykułGdzie umieścić miejskie defibrylatory?