A A+ A++

W uroczystej gali otwarcia 31. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego EnergaCAMERIMAGE w Toruniu wzięły udział gwiazdy światowego kina. Festiwal odbywa się w dniach 11-18 listopada 2023 r. i jak zwykle zachwyca różnorodnością swojej oferty programowej, zapraszając na niezapomniane projekcje, pełne emocji spotkania z twórcami oraz inspirujące wydarzenia towarzyszące.

Willem Dafoe, Adam Driver, Sean Penn, Peter Biziou, Jon Kilik i Lawrence Sher – oni wszyscy przyjechali do Torunia na kolejną 31. edycję Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych EnergaCAMERIMAGE 2023, największego i najbardziej znanego na świecie festiwalu tego typu. Ale to tylko niektóre znane nazwiska, które pojawią się w naszym mieście podczas fascynujących ośmiu festiwalowych dni.

W trakcie uroczystej gali otwarcia, która miała miejsce w sobotę 11 listopada 2023 r. w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki, licznie przybyłą na festiwal publiczność i znamienitych gości powitali wspólnie Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotr Całbecki i Prezydent Torunia Michał Zaleski. Prezydent nadał wybitnemu niemieckiemu reżyserowi, scenarzyście i producentowi filmowemu Volkerowi Schlöndorffowi Medal HonorowyThorunium”. To najwyższe odznaczenie, jakim prezydent honoruje osoby szczególnie zasłużone dla Torunia.

Na Medalu „Thorunium” wyryto cztery sławne toruńskie symbole: sferę kopernikańską, panoramę starówki z listy UNESCO, gotyckie okno i herbowego anioła. To najcenniejsze dobra kulturowe naszego miasta. Od dziś chcemy postrzegać na ich tle także filmowy i kulturotwórczy dorobek Volkera Schlöndorffa.

Wyróżniony medalem Volker Schlöndorff po raz pierwszy pojawił się w naszym mieście 32 lata temu, w 1991 r. na toruńskich Konfrontacjach Artystycznych, zorganizowanych przez Fundację Tumult. Już wtedy był owiany sławą – z takimi tytułami w swojej filmografii, jak „Homo Faber”, „Śmierć komiwojażera”, „Miłość Swanna” czy „Blaszany bębenek”.

Ta wizyta sprzed lat miała kluczowy wpływ na rozwój kultury filmowej w Toruniu i Polsce. Inspiracje Volkera Schlöndorffa zaowocowały wkrótce (bo już w 1993 r.) narodzinami Camerimage i pierwszą edycją festiwalu w Toruniu. Dlatego Volkera Schlöndorffa traktujemy w Toruniu zarówno jako wielką osobowość w całej historii toruńskiego festiwalu, jak i oddanego przyjaciela naszego miasta. Okazał się on również nieocenionym promotorem Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage.

– Drogi Mistrzu! Gratuluję światowego rozgłosu i filmowego kunsztu. Dziękuję za Pańską wieloletnią i nadzwyczajną życzliwość dla Torunia i dla EnergaCamerimage. Dla nas zawsze będzie Pan gościem honorowym – podkreślił prezydent Torunia Michał Zaleski.

Nagrodę Specjalną Energa CAMERIMAGE dla Aktora odebrał nominowany dwukrotnie do Oscara amerykański aktor filmowy i telewizyjny Adam Driver. Statuetka Energa Camerimage dla Producenta ze Szczególną Wrażliwością Wizualną powędrowała do Jona Kilika. Nagrodę za Całokształt Twórczości wręczono Peterowi Biziou.

W trakcie gali wspomniano zmarłego w piątek byłego prezydenta Amerykańskiej Akademii Filmowej, operatora Johna Baileya. Tego wieczoru w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki odbył się pokaz “Biednych istot” Yorgosa Lanthimosa z udziałem operatora Robbiego Ryana oraz Willema Dafoe, który zagrał w tym filmie genialnego naukowca Godwina Baxtera.

Już po raz 31. EnergaCAMERIMAGE kusi doskonałymi propozycjami, pokazami i spotkaniami z gwiazdami. Nikt i nigdzie tak atrakcyjnej i skumulowanej oferty filmowej nie ma. W czasie festiwalu Toruń staje się jedną ze stolic światowego kina, przestrzenią dyskusji, wzajemnego szacunku i samoświadomości przekraczającej wszelkie naturalne i geopolityczne granice.

Spośród tysięcy zgłoszeń organizatorzy wybrali filmy, które wyróżniają się wyjątkowymi walorami artystycznymi. Wśród nich są pokazy premierowe, znakomite, wyczekiwane i głośne tytuły. Uczestnicy wydarzenia mają okazję obejrzeć filmy fabularne, dokumentalne, wideoklipy, etiudy studenckie, odcinki seriali oraz pokazy specjalne. W programie znalazły się m.in. pokazy “Ferrari” Michaela Manna, “Maestro” Bradleya Coopera, “Napoleona” Ridleya Scotta, “Strefy interesów” Jonathana Glazera i “The New Boy” Warwicka Thorntona. Do tego dochodzą spotkania z wybitnymi twórcami i animatorami, a także warsztaty, wystawy i niespodzianki. Ponadto podczas tegorocznej edycji EnergaCAMERIMAGE prezentowane są legendarne animacje obchodzącej 100-lecie wytwórni Disneya.

Program 31. Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych EnergaCamerimage 2023.

Festiwal jest nade wszystko celebracją talentu i kreatywności artystów wykorzystujących niewerbalny język medium filmowego do prowokowania emocjonalnych reakcji i wywoływania intelektualnych refleksji, jednak organizatorzy promują również twórczość malarzy, fotografów i innych artystów, a także animatorów kultury dzielących się swoimi pomysłami na krzewienie sztuki i kultury lokalnie, regionalnie oraz na arenie międzynarodowej.

Wyjątkowa formuła wydarzenia, skupiająca uwagę na walorach obrazu filmowego i jego adekwatności do przesłania zawartego w fabule filmu, okazała się atrakcyjną alternatywą dla innych festiwali. Przyznawane nagrody są wyrazem uznania dla najznakomitszych dokonań w dziedzinie zdjęć filmowych i dają poczucie spełnienia ich autorom. EnergaCAMERIMAGE jest znakomitym forum nie tylko dla prezentacji, ale i dyskusji na temat przyszłości sztuki filmowej. Skupiając środowisko filmowców już utytułowanych i pomagając debiutantom oraz studentom, pozwala im odkrywać nowe obszary artystyczne.

Poza Głównym Konkursem Festiwal obejmuje m.in. także Konkurs Etiud Studenckich, Konkurs Filmów Polskich, Konkurs Debiutów Filmowych, Konkurs Wideoklipów, Konkurs Pilotów Seriali TV, EnergaCAMERIMAGE Market, EnergaCAMERIMAGE Forum itd. Liczne seminaria i warsztaty organizowane podczas Festiwalu przyciągają na festiwal zarówno wielu zawodowych twórców, jak i studentów szkół filmowych z całego świata.

Różnego rodzaju prezentacje nowoczesnego sprzętu filmowego i technologii stosowanych w produkcji i postprodukcji filmowej (zarówno cyfrowe jak i analogowe) są nieodłącznym i atrakcyjnym elementem Festiwalu. Organizowane były one przy współpracy z takimi firmami jak Aaton Digital, Angeniuex, Apple, ARRI, Avid, Barco, Canon, Codex Digital, CW Sonderoptic, Deluxe Laboratories, Digital Lab, Digital Sputnik, DMG Lumiere, DoPChoice, Finnlights, Floatcam Pro, Framestore, Fujinon Fujifilm, Hive Lighting, J.L.Fisher, K5600 Lighting, Kodak, Lee Filters, Litepanels, Lodz Film School, MAT, Mbs, P+S Technik, Panalux, Panavision, Panther, Pajak Sport, Rag Place, Red, Sachtler, Sony, Technicolor, Tiffen, Vantage Film i Zeiss. Wszystkie te aspekty festiwalu sprawiają, że EnergaCAMERIMAGE jest również globalnym forum dla dyskusji, wymiany doświadczeń, wiedzy i pomysłów.

EnergaCAMERIMAGE jest wyjątkowym miejscem, gdzie spotykają się sztuka i technologia tworząc niepowtarzalną atmosferę.

Szczegóły na temat tegorocznej edycji Festiwalu na stronie: https://camerimage.pl/

Fot. Agnieszka Bielecka

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułBarbara Nawratowicz i Wiesław Dymny byli nierozłączni. Nagle ona zapadła się pod ziemię
Następny artykułPomorska gęsina przyciąga do Swołowa tysiące gości