A A+ A++

Przewodniczący Papieskiej Komisji Archeologii Sakralnej, ks. prał. Pasquale Iacobone wraz z delegacją archeologów i ekspertów odwiedził Azerbejdżan. W trakcie wizyty spotkał się on m.in. z przedstawicielami rządu oraz wspólnot religijnych.

Podczas spotkania z Anarem Alakbarovem, asystentem Prezydenta Azerbejdżanu, dyrektorem wykonawczym Fundacji Heydara Alijeva, 4 lipca, strony pozytywnie oceniły rozwój stosunków Azerbejdżanu ze Stolicą Apostolską. Odnotowały, że wzajemne wizyty na różnych poziomach, w tym wizyty papieża Jana Pawła II w Azerbejdżanie w 2002 r. i papieża Franciszka w 2016 r., a także wizyty prezydenta Azerbejdżanu Ilhama Alijeva i Pierwszej Damy Mehriban Alijevej, prezes Fundacji Heydara Alijeva w Watykanie były ważne zarówno z punktu widzenia stosunków dwustronnych, jak i dialogu międzycywilizacyjnego. Strony podkreśliły także, że podpisane dokumenty przyczyniły się do rozszerzenia relacji dwustronnych.

Strony pochwaliły działalność Ambasady Azerbejdżanu w Stolicy Apostolskiej, owocną współpracę, realizację wspólnych projektów. Podkreśliły, że renowacja przez Fundację szeregu zabytków na terenie Watykanu oraz prace wykonane w zakresie ochrony dziedzictwa kulturowego przyczyniają się do pogłębienia relacji dwustronnych.

Przewodniczący Papieskiej Komisji Archeologii Sakralnej wyraził wdzięczność pierwszej wiceprezydent Azerbejdżanu Mehriban Alijevej za całą wykonaną pracę.

Dyrektor wykonawczy Fundacji Heydara Alijeva Anar Alakbarov podkreślił, że Fundacja jest otwarta na realizację nowych projektów w ramach współpracy ze Stolicą Apostolską.

Prałat Iacobone podkreślił, że Fundacja Heydara Alijeva jest również zaproszona na wydarzenie z okazji Roku Jubileuszowego, obchodzonego przez Kościół katolicki co 25 lat, który zbiega się z rokiem 2025.

Przewodniczący Papieskiej Komisji Archeologii Sakralnej wraz z członkami delegacji odwiedzili także, 3 lipca, katolicki kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Baku.

Prefekt apostolski Azerbejdżanu bp Vladimir Fekete serdecznie powitał gości i opowiedział im o życiu wspólnoty katolickiej w Azerbejdżanie oraz historii kościoła w stolicy tego kraju. Poruszył też temat wizyt papieży w Azerbejdżanie, a także dbałości państwa azerbejdżańskiego o wspólnotę katolicką i wysoki poziom stosunków międzyreligijnych w kraju. Ks. prał. Iacobone wyraził głębokie zadowolenie z warunków stworzonych w kraju dla wspólnoty katolickiej – relacjonuje spotkanie portal Catholic.az.

Ks. prałat Pasqule Iacabone odwiedził także wioskę Nij i zapoznał się z działalnością wspólnoty chrześcijańskiej albańsko-udyńskiej w Azerbejdżanie. W trakcie wizyty delegacja papieskiej komisji odwiedziła także chrześcijańskie kościoły: Najświętszej Maryi Panny (Bulun) i św. Elizeusza („Jotari”). Gości przyjął wiceprzewodniczący i mentor duchowy wspólnoty chrześcijańskiej albańsko-udyńskiej – Rafiq Dhanakari.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułJaki smartfon kupić? Polecane smartfony na lipiec i sierpień 2024 r. Urządzenia na każdą kieszeń, w każdej półce cenowej
Następny artykułTo będzie impreza w klimacie PRL