A A+ A++

Zmiany klimatu sprzyjają mnożeniu się komarów przenoszących dengę i mogą być jednym z głównych czynników, które przyczyniają się do rozprzestrzeniania się tej choroby na świecie. Wybierając na egzotyczne wakacje, warto się zatem odpowiednio przygotować i spakować ze sobą repelent. 

Zobacz wideo Spray odstraszający komary możesz zrobić sam

Groźny wirus denga. Gdzie występuje i na co należy zwrócić uwagę?

Jak możemy przeczytać na stronie Głównego Inspektoratu Sanitarnego, denga występuje w Azji, krajach regionu Pacyfiku, na Karaibach, w obu Amerykach oraz Afryce. Z epidemią choroby, w ostatnich miesiącach mierzy się przede wszystkim Argentyna. Nie jest jednak wykluczone, że podczas wakacji w egzotycznych krajach unikniemy tego wirusa.

Para podróżników, Tania i Adam, którzy prowadzą swój profil na Instagramie pod nazwą “jits.into.the.sunset”, opowiedzieli jak choroba, z dnia na dzień zamieniła ich wakacje na Filipinach w koszmar. Denga pojawiła się jak grom z jasnego nieba, jednego dnia byli całkowicie zdrowi, następnego trafili do szpitala pod kroplówkę. Teraz ostrzegają innych i wymieniają niepokojące objawy, których nie należy ignorować. 

Uderzyło w nas jak tona cegieł. Jednego dnia cieszymy się plażą ze szczeniakami na Filipinach, a następnego jesteśmy w szpitalu […] Jeśli zauważysz gorączkę, zażyj paracetamol, aby obniżyć temperaturę. Pij dużo wody i elektrolitów, żeby zwalczyć szybkie odwodnienie

– radzą. 

Większość osób może wyleczyć wcześnie wykrytą dengę nawodnieniem, odpoczynkiem i paracetamolem! Jednak czekanie zbyt długo może być bardzo niebezpieczne, a nawet śmiertelne

– dodają. 

To warto wiedzieć przed wyjazdem do krajów, w których występuje denga. Przezorny zawsze ubezpieczony

Jak podaje GIS, “do zakażenia dochodzi na skutek ukąszenia przez komary z gatunków przenoszących wirusa […] Przebycie dengi wywołanego jednym typem wirusa nie chroni przed zakażeniem trzema pozostałymi typami”. Każdego dnia pobytu oraz po powrocie z urlopu warto zwracać uwagę nawet na najmniejsze oznaki choroby. Najczęściej są to z początku łagodne objawy grypopodobne.

Niestety denga może przebiegać w ostrej postaci. Wtedy pojawia się gorączka w okolicach 38 stopni, ból głowy, bóle mięśni, kości i stawów, a także ogólne osłabienie czy klasyczna wysypka. Przed wyjazdem w tereny zagrożone występowaniem choroby istnieje możliwość zaszczepienia się. Jeśli nie mamy takiej możliwości, klasyczne repelenty przeciw komarom mogą skutecznie odstraszyć owady i uchronić nas przed wirusem. Jeśli masz ochotę, to zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułProf. Maciej Banach współpracuje z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim
Następny artykułPrzewodniczący Papieskiej Komisji Archeologii Sakralnej z wizytą w Azerbejdżanie