A A+ A++

W tym miejscu znajdziesz żywność ekologiczną.

Od szybkiego rozwoju przemysłu żywieniowego, który daje się zauważyć od zeszłego stulecia, artykuły jedzone przez nas na co dzień zaczęto coraz częściej nasycać przeróżnymi związkami przedłużającymi ich żywotność. Jednakże razem z poszerzającą się świadomością nabywców odnośnie tego, co jedzą i jakie może to mieć oddziaływanie na ich samopoczucie, w ostatnim czasie coraz chętniej poszukują oni produktów wytworzonych z żywności eko.

Eko żywność – rośliny kultywowane z zachowaniem wszelkich reguł rolnictwa ekologicznego

By dany produkt dostępny w naszym kraju mógł mienić się „eko”, musi sprostać kilku warunkom. Żywność eko i artykuły z niej wykonane muszą zdobyć stosowne certyfikaty nadawane przez autoryzowane do tego laboratoria. Fundamentalną jednak cechą spożywczych produktów ekologicznych jest to, że wykorzystane do ich przyrządzenia warzywa oraz owoce kultywowano według kluczowych obostrzeń rolnictwa ekologicznego. To znaczy, że rolnicy nie wykorzystywali chemicznych środków ochrony roślin ani nawozów, które mogłyby niekorzystnie oddziaływać nie tylko na samopoczucie ludzi, ale które też szkodzą otoczeniu. Niektóre wszak nawozy powodują odkwaszenie gleby czy zatruwają wody powierzchniowe, a natryski upraw silnymi pestycydami nieraz są przyczyną śmierci pożytecznych organizmów. Z kolei w efekcie ekologicznej uprawy rośliny posiadają niższą zawartość azotynów, azotanów oraz metali ciężkich, a to oznacza, iż mniej tych szkodliwych substancji dostanie się do ciała ich konsumentów.

Jak musi być znakowana zdrowa żywność ekologiczna?

Przetwory ekologiczne podlegają nieustannemu nadzorowi na wszystkich etapach produkcji, w tym również w trakcie przechowywania oraz przewozu. Co istotne, jeśli produkt spełnia wymogi, jego producent obok typowych informacji między innymi o kaloryczności, terminie przydatności do spożycia, temperaturze przechowywania i wadze netto, kraju pochodzenia ingredientów, musi także bezwzględnie wskazać numer ID organu kontrolnego niniejszy artykuł oraz umieścić logo produkcji ekologicznej UE, a więc białe gwiazdy, które układają się w kształt listka. Szukając ekologicznych przetworów powinno się zatem czytać starannie etykiety wyrobów, a nabywając je online w sklepie producenta sprawdzić, czy opublikował on na stronie sklepu informację o otrzymanych certyfikatach.

“ARTMAN” spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k.

Niedomicka 47
33-132 Niedomice

Mob.: +48 669 997 776
E-mail:
[email protected]

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułJak zakończy się wojna w Ukrainie? Merkel: Szczerze mówiąc, nie wiem
Następny artykułLUBYCZA KRÓLEWSKA Dzielnicowy z pracownikami socjalnymi odwiedzili potrzebujących