A A+ A++

Protestujący pracownicy ochrony zdrowia przesłali premierowi Mateuszowi Morawieckiemu swój projekt porozumienia wraz z listem – przekazała Krystyna Ptok, szefowa Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych. Wyraziła nadzieję, że projekt “będzie impulsem do działań”. Dodała, że do szefa rządu wystosowane zostało zaproszenie na spotkanie w piątek rano.

Przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych Krystyna Ptok przekazała podczas konferencji prasowej w “Białym miasteczku”, że protestujący pracownicy ochrony zdrowia przesłali swój projekt porozumienia wraz z listem premierowi Mateuszowi Morawieckiemu. – Bo to premier jest osobą decyzyjną w państwie – powiedziała.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Według niej premier rządu – przyjmując odpowiedzialność za państwo – bierze również odpowiedzialność za zdrowie i życie Polaków, a minister zdrowia Adam Niedzielski podczas rozmów sprowadził postulaty protestujących medyków “wyłącznie do wynagrodzeń”.

Zaproszenie dla premiera Mateusza Morawieckiego na spotkanie w piątek

Ptok poinformowała, że strajkujący wysłali także analizę propozycji porozumienia, które nazwała “nieporozumieniem”, przygotowanego wcześniej przez resort zdrowa.

– Zauważyliśmy, że minister zdrowia potrzebuje wsparcia merytorycznego, nie jest też osobą decyzyjną w zakresie finansów państwa i stąd potrzebna jest pomoc pana premiera. Liczymy przede wszystkim na to, że pismo, które przekazaliśmy premierowi, będzie impulsem do działań- wyjaśniała Ptok

– Zapraszamy pana premiera w piątek do siedziby Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych – przekazała. Dodała, że przedstawiciele protestujących będą tam czekać na szefa rządu o godzinie 9. – Chcemy leczyć, nie protestować. Chcemy rozmawiać, nie dialogować. Chcemy być szanowani i rozumiani – dodała.

Wskazywała, że “minister zdrowia jest w stanie decydować w obszarze środków, które ma z Narodowego Funduszu Zdrowia i z wsparcia ze strony budżetu państwa”. – My mówimy, że publiczna ochrona zdrowia kona, należy ją wyleczyć albo powiedzieć Polkom i Polakom, że system publicznej ochrony zdrowia nie działa – powiedziała Ptok.

Pytana, czy na spotkanie zostało zaproszone również kierownictwo MZ, odparła, że “pan premier decyduje, w jakim składzie przyjmie to zaproszenie”.

Rzecznik rządu: minister zdrowia jest upoważniony przez premiera do kontynuowania rozmów

Rzecznik rządu Piotr Mueller powiedział w środę PAP, że to minister zdrowia jest upoważniony przez premiera do rozmów z przedstawicielami protestujących medyków.

– Wszelkie pełnomocnictwa w zakresie dyskusji z protestującymi medykami ma minister zdrowia Adam Niedzielski i on jest upoważniony przez premiera do kontynuowania rozmów – przekazał.

Projekt porozumienia

Projekt porozumienia opublikowano na stronie internetowej Naczelnej Rady Lekarskiej. Ma być ono zawarte pomiędzy Ogólnopolskim Komitetem Protestacyjno-Strajkowym Pracowników Ochrony Zdrowia a ministrem zdrowia, Narodowym Funduszem Zdrowia i Agencją Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji.

Zobowiązuje ono miedzy innymi szefa MZ do tego, by do 31 października 2021 r. podjął inicjatywę legislacyjną, a następnie przeprowadził w terminie do 15 grudnia 2021 r. nowelizację ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych.

Nowela miałaby zmieniać nazwy i podział grup zawodowych pracowników medycznych i rozszerzać zakres obligatoryjnego działania ustawy także o pracowników niewykonujących zawodu medycznego innych niż pracownicy działalności podstawowej oraz określać nowe wyższe współczynniki pracy będące podstawą do wyliczenia najniższego wynagrodzenia zasadniczego.

Podano także zasady, według których miałyby być określane wspomniane współczynniki.

ZOBACZ CAŁY PROJEKT POROZUMIENIA >>>

Zapisy porozumienia dotyczą także miedzy innymi kwestii dotyczących świadczeń medycznych, postępowania po zgłoszeniu zdarzenia niepożądanego czy instytucji urlopu dla poratowania zdrowia dla pracowników wykonujących zawody medyczne.

Zobowiązują także ministra zdrowia do tego, że do 31 października 2021 r. podejmie inicjatywę legislacyjną przewidującą, że “osobie wykonującej zawód medyczny przysługuje w związku z wykonywaniem czynności zawodowych ochrona prawna należna funkcjonariuszowi publicznemu oraz, że ochrona taka przysługuje również osobie zatrudnionej w podmiocie wykonującym działalność leczniczą innej niż osoba wykonująca zawód medyczny w trakcie wykonywania obowiązków tym podmiocie”.

“OKPS POZ zobowiązuje się w terminie 7 dni od dnia podpisania niniejszego Porozumienia do zawieszenie prowadzonej akcji protestacyjnej pod warunkiem realizacji przez Ministra Zdrowia, NFZ oraz AOTMiT wszelkich postanowień niniejszego Porozumienia” – czytamy w projekcie.

Podano w nim też, że “w okresie zawieszenia akcji protestacyjnej Strony odbędą co najmniej trzy spotkania robocze”. Miałyby one odbyć się w styczniu, kwietniu i lipcu przyszłego roku “w celu dokonania analizy i oceny realizacji przez Ministra Zdrowia, NFZ i AOTMiT postanowień niniejszego Porozumienia”. “Jeżeli oceny te potwierdzą wypełnienie wszystkich warunków Porozumienia OKPS POZ wygasi akcję protestacyjną w terminie do 31.07.2022 r.” – dodano.

Autor:akr/dap

TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWysoki sezon najmu mieszkań w tym roku zakończył się 11 października
Następny artykułZabił ojca w pralni. Jest wniosek o umorzenie śledztwa ws. 37-latka