A A+ A++

16 marca obchodzony jest Światowy Dzień Pracy Socjalnej. Ta wyjątkowa działalność służy przede wszystkim tym, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji.  

– Jest to święto ustanowione na całym świecie na cześć pracy socjalnej, która prowadzona jest nie tylko poprzez działania pracowników socjalnych, ale też poprzez osoby, które z nimi współpracują – mówi Beata Puławska, dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej w Polkowicach.

Według polskiej ustawy o pomocy społecznej, praca socjalna jest to „interdyscyplinarna działalność zawodowa mająca na celu pomoc osobom i rodzinom we wzmacnianiu lub odzyskiwaniu zdolności do funkcjonowania w społeczeństwie poprzez pełnienie odpowiednich ról społecznych oraz tworzenie warunków sprzyjających temu celowi”. Jak to wygląda w naszej gminie?

– To są wszelkie działania, które jako gmina podejmujemy po to, żeby wspierać rozwój – podkreśla Ewa Kowalik, zastępca burmistrza ds. społecznych. – Kierujemy działania od najmłodszych, czyli od żłobka poprzez przedszkola do szkół, by zapewnić rozwój młodemu pokoleniu. To jednocześnie opieka nad rodziną, nieco z innej strony, ale też w obszarze edukacji i kultury, ponieważ potrzeby kulturalne także są potrzebami społecznymi. I są one bardzo różne. To jest jeszcze pomoc osobom potrzebującym, które znajdują się w takiej sytuacji życiowej, w której sami nie mogą sobie poradzić: socjalnej, czyli trzeba je wspomóc materialnie, w zakresie dostępu do mieszkań czy poszukiwania pracy. To współpraca z organizacjami pozarządowymi, które taką pomoc również świadczą na rzecz naszych mieszkańców. Obserwujemy starzenie się społeczeństwa. Potrzeby osób starszych są inne. Kierujemy do nich miejsca, w których mogą poczuć się potrzebne, zaangażowane w życie społeczne, mogą mieć kontakt ze sobą, na przykład, w klubie seniora.

Jeśli chodzi o pracę socjalną, jedną z najważniejszych instytucji w gminie jest Ośrodek Pomocy Społecznej w Polkowicach.

– Praca socjalna jest to bardzo szeroka dziedzina – zaznacza Beata Puławska, dyrektor OPS. – Dużo jest takich sytuacji, w których musimy pracować indywidualnie z daną osobą i często dopiero po latach docenia ona to, że w danym momencie pracownik socjalny zajął się jej sprawą i pomógł wyjść z kłopotów. W naszym mieście jest też świetlica środowiskowa. Niewiele osób wie, że ci, którzy ją tworzyli byli wcześniej pracownikami socjalnymi, a potem zostali przekwalifikowani. Zajmują się pracą z dzieckiem, z rodziną, z otoczeniem – dodaje.

Praca socjalna jest też częścią działalności wydziału zdrowia, spraw społecznych i mieszkaniowych w urzędzie gminy.

– Polega to przede wszystkim na współpracy z Ośrodkiem Pomocy Społecznej, w różnych obszarach – wyjaśnia Bożena Maciejowska, dyrektor wydziału zdrowia, spraw społecznych i mieszkaniowych. – Pracownicy socjalni odwiedzają rodziny, w których występują problemy życiowe czy mieszkaniowe, i zgłaszają nam konkretną potrzebę pomocy, na przykład, w formie mieszkania kryzysowego, chronionego lub przyspieszenia przydziału lokalu socjalnego. Praca pracowników socjalnych jest bardzo trudna, może nawet niewdzięczna. Są różne sytuacje, a w dobie epidemii szczególnie trudne – podkreśla. – Przy okazji, składam pracownikom socjalnym życzenia wszystkiego najlepszego, dalszej chęci do pracy i małych nawet zwycięstw w tej trudnej i odpowiedzialnej pracy.

Ważne numery telefonów: 

76 84 74 122 – Wydział Zdrowia, Spraw Społecznych i Mieszkaniowych w Urzędzie Gminy Polkowice

76 724 67 00 – Ośrodek Pomocy Społecznej w Polkowicach

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułCeny Audi e-tron GT. Tańszy od Porsche Taycan
Następny artykułKatarzyna Górna i 20 artystek pomalują Stołek, czyli coroczną nagrodę “Stołecznej”