A A+ A++

– Język niemiecki prawie nie zna słów na określenie takich spustoszeń – powiedziała kanclerz Niemiec Angela Merkel, która w niedzielę odwiedziła szczególnie dotkniętą przez powódź gminę Schuld w Nadrenii-Palatynacie na zachodzie kraju. Mówiąc o “surrealistycznej, upiornej sytuacji”, szefowa rządu zapowiedziała szybką pomoc dla powodzian.

Według jej słów rząd przyjmie program pomocowy już w środę. – Jest tu wiele do odbudowania, przez bardzo długi czas”, ale na szczęście Niemcy są “krajem, który może sobie z tym poradzić finansowo – zadeklarowała.

– Rządy federalne i krajowe będą działać razem, aby krok po kroku przywrócić świat do porządku, a Bundeswehra pozostanie w regionie tak długo, jak będzie to potrzebne – zapewniła kanclerz.

156 ofiar powodzi 

Liczba ofiar śmiertelnych powodzi, jakie nawiedziły zachodnią część Niemiec, wzrosła do 156 – poinformowała w niedzielę rano policja. Rannych jest co najmniej 670 osób. W całej zachodniej Europie wskutek powodzi życie straciły co najmniej 183 osoby – pisze agencja AFP.

W Nadrenii-Palatynacie, gdzie w sobotę informowano o 90 ofiarach, do niedzieli potwierdzono śmierć 110 ludzi. Wciąż trwają poszukiwania osób zaginionych w szczególnie dotkniętym skutkami powodzi powiecie Ahrweiler, ok. 15 km na południe od Bonn.

ZOBACZ: Premier Morawiecki ws. powodzi w Niemczech: zaoferowałem Angeli Merkel pomoc

W Nadrenii Północnej-Westfalii zginęło 45 osób, o czym w sobotę wieczorem poinformowało ministerstwo spraw wewnętrznych tego kraju związkowego.

Z kolei w Belgii, gdzie na wtorek zaplanowano dzień żałoby narodowej, liczba wszystkich ofiar śmiertelnych powodzi wynosi 27 osób. Poinformowały o tym w sobotę władze Walonii – najbardziej dotkniętej skutkami żywiołu w królestwie. Również południe Holandii zostało spustoszone przez powodzie. Ewakuowano dziesiątki tysięcy mieszkańców, straty są ogromne. Wysoka woda, głównie po wylaniu rzeki Moza, zalała miasta i wioski w leżącej na południu kraju Limburgii.

WIDEO: Powodzie w Niemczech i Belgii. Naprawa szkód może zająć nawet 10 lat

Kanclerz Merkel zapowiada wsparcie

W niedzielę w kraju związkowym Nadrenia-Palatynat pojawiła się Angela Merkel. Odwiedziła wioskę Schuld i inne miejscowości, w których wezbrana rzeka Ahr zmiotła domy i pozostawiła na ulicach stosy gruzu.

ZOBACZ: Powodzie w Niemczech i Belgii. 1300 osób zaginionych, straty mogą sięgać miliardów euro

Kanclerz, która jesienią kończy urzędowanie, nazwała powodzie “tragedią” i zapowiedziała rządowe wsparcie poszkodowanych gmin.

Z kolei szefowa KE, Ursula Von der Leyen, zwracając się do powodzian w Belgii, Holandii i Niemczech napisała: “Jesteśmy z wami w żałobie i będziemy z wami w odbudowie”. 

Papież modli się za zmarłych

Również papież Franciszek wyraził w niedzielę bliskość z ludnością Niemiec, Belgii i Holandii, która ucierpiała w wyniku powodzi. Słowa wsparcia przekazał zwracając się do wiernych przybyłych do Watykanu na modlitwę Anioł Pański.

Zwracając się do wiernych obecnych na placu Świętego Piotra papież powiedział: “Wyrażam moją bliskość z ludnością Niemiec, Belgii i Holandii, dotkniętą przez katastrofalne powodzie”.

“Niech Bóg przyjmie zmarłych i pocieszy ich rodziny oraz wspiera zaangażowanie wszystkich, niosących pomoc tym, którzy ponieśli poważne straty” – dodał Franciszek.

To było pierwsze spotkanie papieża z wiernymi na placu Świętego Piotra po jego powrocie ze szpitala, gdzie przeszedł operację jelita i 10-dniową rekonwalescencję. Na plac przed bazylikę watykańską przybyły w południe tłumy wiernych, którzy stali w długich kolejkach.

“Śmieje, gdy naród cierpi”

Tymczasem najbardziej prawdopodobny następca Merkel – premier Nadrenii Północnej-Westfalii Armin Laschet (CDU) stał się negatywnym bohaterem mediów.

Dziennik “Bild” zamieścił w sobotę jego zdjęcie z pociągu, na którym polityk ma bardzo rozbawioną minę. “Laschet się śmieje, podczas gdy naród cierpi” – napisał “Bild”.

Zdjęcie polityka wywołało krytykę opozycji i konsternację wśród członków chrześcijańskich demokratów. Zachowanie Lascheta w mediach oceniane jest jako “niestosowne”. Jeszcze w sobotę – przypominają agencje – Laschet mówił dziennikarzom, że powódź, jaka nawiedziła jego land, to “klęska żywiołowa o wymiarze historycznym”.

Miliardy strat

Straty spowodowane przez ulewy są wstępnie szacowane na kilka miliardów euro. Władze poinformowały o pracach nad uruchomieniem specjalnych środków pomocowych dla najbardziej dotkniętych obszarów. Z miejscowości tych wywożone są powalone drzewa i zniszczone samochody.

W usuwanie skutków powodzi zaangażowanych jest w sumie 22 tys. osób – strażaków, policjantów, ratowników medycznych i wolontariuszy. Szczególnie dramatyczna sytuacja panuje w miasteczku Schuld w zachodniej części Nadrenii-Palatynatu, które niemal w całości zostało zniszczone przez powódź. Miasto Schuld jest określane w mediach niemieckich jako “męczeńskie”.

Również w Dolnej Saksonii na pograniczu niemiecko-czeskim wylały rzeki, powodując liczne szkody – podała w niedzielę AFP.

rsr/jo/PAP/The Guardian/Bild/polsatnews.pl

Czytaj więcej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułCo konie dostają z okazji urodzin? 19-latka z Łodzi założyła firmę, która produkuje dla nich ciasteczka
Następny artykułFranciszek apeluje o „ekologię serca”