A A+ A++

16.05.2021r. 09:00

Fragmenty rządowego dokumentu opublikowanego po oficjalnej prezentacji:

Przed nami nowa dekada wieku – dekada, która może zdecydować o przyszłym losie Polski i Europy w perspektywie kilku kolejnych dziesięcioleci. Dlatego nasz cel jest jasny: jak najszybciej powrócić na ścieżkę wzrostu gospodarczego i kontynuować budowę polskiego państwa dobrobytu. Jeżeli chcemy odzyskać nasze marzenia, musimy działać już dziś. Dlatego czas na kolejny przełom. Czas na Polski Ład – kompleksową strategię przezwyciężenia skutków pandemii. To nasz plan gospodarczej odbudowy. I nowa nadzieja na dobrą przyszłość.

Polski Ład to nasza odpowiedź na największy kryzys w naszej powojennej historii. Chcemy jak najszybciej odbudo- wać się po pandemicznych stratach i powrócić na tory rozwoju, którymi podążaliśmy 2-3 lata temu. Pamiętając, że każdy kryzys jest również szansą, planujemy nasze działania w długiej perspektywie. Ich solidnym fundamentem jest rekordowy, wynoszący 770 mld PLN, unijny budżet dla Polski. Choć wywalczenie go było znaczącym sukcesem negocjacyjnym polskiego rządu, potrzeba nam jeszcze jednego. Ambitnej i mądrej strategii wydatkowania. Takiej, która umożliwi nam zmniejszenie dystansu do Zachodu szybciej niż kiedykolwiek. Skuteczna realizacja Polskiego Ładu pozwoli Polakom osiągać dochody większe niż we Włoszech, Portugalii czy Hiszpanii już w najbliższej dekadzie.

SPRAWIEDLIWA TRANSFORMACJA ENERGETYCZNA

Przedstawimy całościową wizję polityki klimatycznej obejmującą “”zielone” inwestycje i programy wspierające obywateli. Będziemy dążyć do znacznego zmniejszenia emisji CO2 i poprawy jakości środowiska w Polsce.

Kolejnym pokoleniom przekażemy kraj bardziej zielony i przyjazny środowisku. Szczególnie zależy nam na tym, by jakość powietrza w naszym kraju się poprawiała. Dlatego dzięki inwestycjom i programom wspierającym obywateli będziemy dążyć do znacznego zmniejszania emisji CO2 i poprawy jakości środowiska w Polsce. Ponadto, uniezależnienie się od importu ropy i gazu pozwoli zachować ponad 74 mld PLN wydawane na to przez polskie firmy i Polaków w naszym kraju.

ENERGIA SŁONECZNA NA KAŻDĄ KIESZEŃ

Program Mój Prąd okazał się znaczącym sukcesem dotychczasowej polityki klimatycznej. Zostanie poszerzony m.in. o ładowarki samochodów elektrycznych, magazyny energii i inteligentne systemy zarządzania energią w domu – aby wytwarzana energia elektryczna była jak najlepiej wykorzystywana w miejscu jej wytworzenia. Będziemy też wspierać wspólnoty mieszkaniowe i spół- dzielnie, dzięki czemu z czystej, zielonej energii elektrycznej będą mogli korzystać nie tylko mieszkańcy domów jednorodzinnych, ale również domów wielorodzinnych, mieszkańcy całych wsi i miast.

ROZWÓJ TECHNOLOGII WODOROWEJ

W 2021 r. planujemy przyjęcie strategii obejmującej rozwój pełnego łańcucha wartości polskiej gospodarki wodorowej. Począwszy od elektrolizerów, które zamieniają energię w wodór, przez ogniwa i technologie magazynowania, do wykorzystania wodoru w produkcji energii i zazieleniania sektorów transportu, ciepłownictwa lub hutnictwa.

RZĄDOWY PROGRAM MAŁEJ GAZYFIKACJI WYSPOWEJ

Obecnie w Polsce jest 1666 zgazyfikowanych gmin, w tym 300 tylko przygranicznie. Na gazyfikację czeka 1111 gmin. Niezależne instalacje gazu typu LNG dostarczą paliwo do tych lokalizacji, do których nie dotarła jeszcze gazyfikacja sieciowa. Realizacja projektów będzie wymagać współpracy spółek państwowych, m.in. operatorów sieci, prywatnych przedsiębiorstw, Agencji Rozwoju Przemysłu i samorządów. Każdy zbiornik LNG będzie mógł zaopatrzyć 200 domów jednorodzinnych, czyli około 1000 mieszkańców lub urzędy, szpitale, szkoły, uzdrowiska czy firmy. Roz- wiązanie będzie też wspierać walkę z zanieczyszczeniem powietrza i wykluczeniem energetycznym, a gaz dostarczany do zbiorników LNG może zostać wzbogacony zielonym wodorem.

INWESTYCJE W TWÓJ DOM

1.Rozbudowa sieci wodno-kanalizacyjnej, budowa lokalnych oczyszczalni, program wymiany źródeł ciepła, fotowoltaika, mała retencja
2. Tysiące kilometrów nowoczesnej sieci wodno-kanalizacyjnej i kilkaset nowych oczyszczalni
3. Blisko milion budynków z nowym, ekologicznym źródłem ciepła dzięki programowi Czyste Powietrze
4. Setki tysięcy domów z dofinansowaną instalacją fotowoltaiczną dzięki programowi Mój Prąd
5. Setki tysięcy domów z instalacją retencji wody w ramach programu Moja Woda

CZYSTA ENERGIA

1. Rozbudowa sieci energetycznej, rozwój technologii OZE, modernizacja ciepłowni
2. Setki kilometrów nowoczesnej infrastruktury energetycznej
3. 500 mln EUR na inwestycje w farmy wiatrowe oraz infrastrukturę towarzyszącą
4. 120 nowych lub zmodernizowanych ciepłowni

SPÓŁDZIELNIE ENERGETYCZNE ROLNIKÓW

Spółdzielnie energetyczne to szansa osiągnięcia niezależności energetycznej na poszczególnych obszarach wiejskich. Uprościmy zasady funkcjonowania spółdzielni energetycznych, aby zwiększyć odpowiedzialną i zrównoważoną konsumpcję i produkcję energii w gospodarstwach rolnych. Stworzymy też nowe mechanizmy wsparcia dla uruchamiania instalacji korzystających z odnawialnych źródeł energii.

ZIELONA SZKOŁA

(1000 zeroemisyjnych szkół)
Kompleksowa termomodernizacja i remont to nie tylko poprawa estetyki i użyteczności budynków oświatowych, ale także optymalizacja energetyczna – i to w wydaniu przyjaznym dla środowiska. Planujemy zrealizować termomodernizację szkół poprawiającą efektywność energetyczną, wyposażyć budynki w instalację ogrzewania ekologicznego, energooszczędne oświetlenie oraz lepsze systemy wentylacyjne.

FARMY WIATROWE NA MORZU

Już niedługo rozpoczniemy realizację pierwszych projektów farm wiatrowych na morzu, które uruchomią m.in. PGE czy Orlen. Budowa wiatraków offshore to również zysk i szansa dla polskiego przemysłu stoczniowego i rozwoju polskiej gospodarki.

POLSKA ELEKTROWNIA ATOMOWA

Po wybraniu bezpiecznego i zaawansowanego technologicznie partnera rozpoczniemy przygotowania do inwestycji w elektrownię jądrową. Z jednej strony pod- niesie ona naszą suwerenność energetyczną, zapewni nieemisyjną energię, przez co zbliży nas do neutralności klimatycznej, a z drugiej wygeneruje liczne miejsca pracy.

5G – szansa dla Polski

Zagwarantowanie niezakłóconego dostępu do 5G w obszarach miejskich i na głównych szlakach komunikacyjnych do 2025 r. stanie się szansą na modernizację cyfrową Polski.

Stoimy u progu nowej dekady. W nowej postpandemicznej rzeczywistości gospodarczej Polska ma szansę stać się jednym z europejskich liderów. Reformy Polskiego Ładu lepiej przygotują nas do podjęcia i sprostania temu wyzwaniu i otworzą Polakom drogę do lepszych zarobków oraz wyższego poziomu życia. Lata po kryzysie COVID-19 zdeterminują układ sił w gospodarce europejskiej. Polska ma szansę dołączyć do grona najbardziej rozwiniętych państw UE. Kompetentna polityka regulacyjna, fiskalna, finansowa i monetarna muszą ze sobą współgrać i tworzyć dobrą przestrzeń dla wzrostu wydajności i produktywności. To warunek, abyśmy wreszcie – po długich latach – dogonili unijną czołówkę.

Skuteczny rozwój jest możliwy tylko dzięki inwestycjom we wzrost produktywności, które będą stanowić motor wzrostu przy obecnym stanie globalnej, a szczególnie europejskiej gospodarki. Sprawny system podatkowy i zarządzanie finansami państwa jest warunkiem sine qua non utrzymania się na światowych rynkach finansowych. Zwłaszcza w dobie kryzysu.

Kryzys to zagrożenie i jednocześnie ogromna szansa dla Polski. Wierzymy, że będzie to moment rozpoczęcia budowy Polski, o jakiej marzyliśmy od pokoleń. Musimy nie tylko odbudować gospodarkę, ale też przebudować jej fundamenty. Polski Ład to dźwignia, która umożliwi podniesienie znaczenia naszej Ojczyzny na gospodarczej i politycznej mapie Europy.

Zobacz przy okazji kluczowy dla branży dokument

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZUS: Na Podkarpaciu wypłacono ponad 435 tys. „trzynastek”
Następny artykuł„Wyczekiwany od dawna program”. Jak TVP przekuwa „Polski Ład” w poparcie dla PiS