A A+ A++

Po raz pierwszy policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Legnicy sięgnęli po nowy przepis pozwalający na konfiskatę samochodu kierowcom, którzy dopuszczają się jazdy po alkoholu. Z autem pożegnał się 53-letni mieszkaniec powiatu legnickiego, który w sobotę 30 marca po pijaku spowodował kolizję w Ulesiu a potem uciekł z miejsca zdarzenia.

Policjanci zareagowali na zgłoszenie o kolizji.

– Na miejscu okazało się, że kierujący  volkswagenem cofając, uszkodził pojazd marki Toyota. Wysiadł, zobaczył co się stało, po czym chwiejnym krokiem wrócił do samochodu i odjechał. – opowiada mł. asp. Anna Tersa z zespołu prasowego KMP w Legnicy. – Policjanci błyskawicznie ustalili adres sprawcy kolizji drogowej. Kiedy podjechali pod dom 53-latka, za bramą ujawnili jego samochód. Policjanci przeskoczyli przez ogrodzenie i podeszli do pojazdu, aby sprawdzić uszkodzenia. Ku ich zdziwieniu, za kierownicą siedział sprawca kolizji.

53-letni mieszkaniec powiatu legnickiego nie chciał otworzyć drzwi policjantom i nie reagował na ich polecenia. Długo zachowywał się w ten sposób zanim w końcu otworzył samochód.  Czując od niego silną woń alkoholu, funkcjonariusze sięgnęli po alkomat. Urządzenie wykazało prawie 2,5 promila alkoholu w powietrzu wydychanym przez mężczyznę.

– Policjanci zatrzymali mężczyźnie prawo jazdy, a jego pojazd został odholowany na strzeżony parking. Teraz  będzie odpowiadał przed sądem. Za jazdę pod wpływem alkoholu grozi kara pozbawienia wolności do lat 3 – dodaje Anna Tersa.

Zgodnie z nowymi przepisami, od 14 marca kierowcom, którzy siadają za kierownicą mając co najmniej 1,5 promila we krwi, grozi przepadek pojazdu, ale w szczególnych warunkach sąd może warunkowo odstąpić od tej represji. Ponadto konfiskata pojazdu czeka wszystkich kierowców, którzy spowodowali wypadek w stanie nietrzeźwości, zostali po raz kolejny w ciągu 2 lat złapani na jeździe po alkoholu albo spowodowali wypadek i uciekli z miejsca zdarzenia, nawet jeśli byli trzeźwi. W tych trzech ostatnich przypadkach przepis działa bezwzględnie, nie dając sądowi możliwości uchylenia decyzji o utracie auta.

Pojazd 53-latka z powiatu legnickiego został tymczasowo zajęty przez policję na okres do 7 dni. W następnej kolejności samochód zabezpieczy prokurator, a na koniec sąd obligatoryjnie orzeknie przepadek pojazdu.

FOT. POLICJA LEGNICA

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułIII liga: Energa Bałtyk Gdynia – Gryf Wejherowo
Następny artykułProf. Wender-Ożegowska: tabletkę dzień po wypisujemy pacjentkom codziennie