A A+ A++

Po zlikwidowanej w latach 90. kopalni Niwka-Modrzejów w Sosnowcu zostało kilka budynków. Mieszkańcy dzielnicy, w którym zakład przez lata wyznaczał rytm życia, wciąż o nim pamiętają.

Wydobycie w kopalni Niwka-Modrzejów rozpoczęto w 1815 r. Wraz z uruchomieniem zakładu rozpoczął się dynamiczny rozwój jego okolicy. Do pracy w nim przyjeżdżali nowi ludzie, powstawały nowe domy, rytm życia w Niwce, późniejszej dzielnicy Sosnowca, wyznaczała kopalnia.

Pod koniec lat 90. XX wieku podjęto decyzję o jej likwidacji. Wśród górników, mieszkańców Niwki, wówczas zawrzało. Dochodziło do ulicznych demonstracji, palono opony. Górnicy z Niwki przez trzy tygodnie okupowali siedzibę Katowickiego Holdingu Węglowego. Gdy to nie pomogło, zamurowali gabinet prezesa KHW, rozpoczęto głodówkę. Mieszkańcy dzielnicy na przemian płakali i wściekali się na wieść o zamknięciu ich zakładu. Wszystko na nic.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł„Musimy bronić prawdy”. Marsz Papieski i koncert ewangelizacyjny w Dąbrowie Białostockiej [WIDEO, FOTO]
Następny artykułSześcioletnia dziewczynka wpadła do studni. Strażacy ruszyli na pomoc