A A+ A++

Liczba wyświetleń: 1371

Arcybiskup Carlo Maria Viganò został ekskomunikowany przez papieża Franciszka. Watykan twierdzi, że niepokorny kapłan jest schizmatykiem.

Viganò w zasadzie prosił się o ekskomunikę, gdy po tym jak Dykasteria Nauki Wiary oskarżyła go o schizmę i wszczęła postępowanie, on 28 czerwca ogłosił oświadczenie, zatytułowane „J’accuse” („Oskarżam”), nawiązujące do słynnego „J’accuse le Concile” („Oskarżam sobór”), które w 1976 roku napisał inny schizmatyk, abp Marcel Lefebvre.

Arcybiskup napisał w oświadczeniu zdanie, którym automatycznie wyrzucił się poza Kościół, a mianowicie: „Nie uznaję władzy ani trybunału, który twierdzi, że mnie sądzi, ani jego prefekta, ani tego, kto go mianował”.

4 lipca odbył się Kongres Dykasterii Nauki Wiary, który uznał byłego nuncjusza apostolskiego w USA winnym schizmy. „Znane są jego publiczne oświadczenia, w których wyrażał odmowę uznania i podporządkowania się Najwyższemu Papieżowi, odrzucił wspólnotę z członkami Kościoła podległymi mu oraz odmówił uznania prawowitości i autorytetu nauczycielskiego Soboru Watykańskiego II” – czytamy w oświadczeniu Dykasterii Nauki Wiary.

Viganò nie przyjął wyroku w pokorze, komentując: „To, co przypisuje mi się jako winę, jest zapisane w dokumentach, potwierdzając wiarę katolicką, którą wyznaję w całości”. Arcybiskup zacytował też „Pismo święte”: „A moim braciom powiadam: Jeśli wy będziecie milczeć, kamienie wołać będą (Łk 19, 40)”.

Autorstwo: SG
Na podstawie: LifesiteNews.com
Źródło: NCzas.info

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułУ Білорусь прибули китайські військові: що відбувається. Фото
Następny artykuł“The Loop” ma już ponad rok. Turyści polubili ten 250-kilometrowy szlak w Beskidach