A A+ A++

Jednym z kryteriów, którymi dobrze byłoby kierować się w trakcie zakupu okrągłego stołu, jest metraż oraz kształt pomieszczenia, z myślą o którym jest on kupowany. Okrągły stół to na pewno dobry wybór w przypadku proporcjonalnych wnętrz, o kształcie zbliżonym do kwadratu lub łagodnego prostokąta. Jeśli natomiast twój salon lub jadalnia są raczej długie i/lub wąskie, najprawdopodobniej lepszym wyborem okaże się stół prostokątny, który nie zaburzy proporcji wnętrza i znacznie lepiej się w nie wkomponuje z uwagi na kształt blatu zbliżony do kształtu pomieszczenia.

Okrągły stół do małej jadalni poszukiwany? Stół okrągły na jednej nodze ma zatem spore szanse na to, aby okazać się strzałem w przysłowiową dziesiątkę. Małe wnętrza potrafią przysporzyć nieco problemów w trakcie planowania ich aranżacji, jeśli jednak sięgniesz po kilka sprytnych patentów, na pewno uda ci się choć nieco zrekompensować niedostatki pomieszczenia związane z niedoborem przestrzeni. Okrągły stół z jedną nogą bez wątpienia zalicza się do tego praktycznego grona. Dlaczego? Ponieważ dzięki wyeliminowaniu z podstawy aż kilku nóg, zyskujesz znacznie więcej powierzchni na swobodne wsunięcie krzeseł pod blat, dzięki czemu będą one zajmować nieco mniej cennego miejsca.

To jeden z częstych mitów, z którymi można spotkać się, wybierając stół do jadalni. Warto jednak mieć na uwadze, że w praktyce ta kwestia przedstawia się nieco inaczej. Owszem, na ogół łatwiej jest dostawić dodatkowe krzesło do stołu z okrągłym blatem niż do tego prostokątnego. Co z tego jednak, skoro znacząco wpłynie to na komfort siedzącej na nim osoby, zwłaszcza w trakcie spożywania posiłku. Niezależnie od tego, jaki kształt blatu stołu do jadalni wybierzesz, powinieneś pamiętać o tym, aby każda z osób siedzących przy stole, miała do własnej dyspozycji przestrzeń przynajmniej 60 cm. Na tej podstawie warto oszacować wielkość blatu, który będzie nam potrzebny. Kierując się jednak powyższą zasadą 60 cm dla jednego użytkownika, łatwiej będzie wyliczyć optymalne rozmiary stołu prostokątnego lub kwadratowego. W przypadku okrągłego stołu wygląda to nieco inaczej…

Okrągły stół o średnicy 80-90 cm sprawdzi się jako stół dla 4 osób. Jeśli ma to być stół dla 6 osób, najlepiej sprawdzi się średnica 120 cm. I tutaj mała rada – w praktyce często okazuje się, że okrągły stół dla więcej niż 6 osób to rozwiązanie nie do końca praktyczne w codziennym użytkowaniu. Dlaczego? Stół okrągły dla większej liczby użytkowników siłą rzeczy będzie musiał posiadać bardzo dużą średnicę – taka duża odległość może nieco utrudniać rozmowę pomiędzy osobami siedzącymi naprzeciw. Dodatkowo, im większa średnica blatu, tym trudniej będzie nam sięgać do półmisków, które najczęściej są przecież ustawiane w centralnym punkcie stołu.

Kolejnym plusem okrągłego stołu do jadalni jest to, że pozostawia nam znacznie większą dowolność w kwestii towarzyszących mu krzeseł, a konkretnie – ich liczby. Zarówno stoły kwadratowe, jak i stoły prostokątne, siłą rzeczy narzucają symetrię, która w tym przypadku jest równoznaczna z parzystą liczbą krzeseł. Decydując się na okrągłe stoły do jadalni, decyzja zależy wyłącznie od naszych potrzeb i upodobań – równie dobrze krzeseł przy stole może być 4, co i 5.

Kolejny atut, którego nie sposób odmówić stołom okrągłym, to łatwość ich oświetlenia. W tym charakterze w zupełności wystarczy jedna lampa wisząca nad centralnym punktem okrągłego blatu. W przypadku stołów prostokątnych takie rozwiązanie nie zawsze okazuje się w pełni satysfakcjonujące, zwłaszcza jeśli mamy do czynienia z długim blatem. W takim scenariuszu znacznie lepiej sprawdzi się kilka (2-5) mniejszych lamp rozmieszczonych w symetrycznych odległościach.

To kolejny stereotyp, który nie do końca znajduje potwierdzenie w rzeczywistości. Bo przecież znacznie łatwiej dostawić do ściany stół kwadratowy lub prostokątny niż taki z okrągłym blatem, prawda? A czasem nieduży metraż pomieszczenia niestety zmusza do takiego rozwiązania. Warto też mieć na uwadze, że okrągły stół gorzej sprawdza się jako blat roboczy. Jeśli zatem przynajmniej od czasu do czasu zamierzasz pracować z laptopem przy stole w jadalni, stół prostokątny lub kwadratowy zapewne okażą się bardziej praktycznym wyborem.

Artykuł sponsorowany

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułOdporność. Jak o nią dbać?
Następny artykułMaturzysto! Jesteś pełnoletni, więc możesz się spisać!