Turniej się jeszcze nie skończył. Został jeden mecz – powiedział po zakończonym półfinale 17-letni warszawianin.

Tomasz Berkieta rozgrywa znakomity turniej. W drodze do półfinału przegrał zaledwie jednego seta –  w meczu 3. rundy z Charliem Robertsonem.

Do tej pory jego największym sukcesem był awans do półfinału Australian Open w ubiegłym roku.

Trenerem Berkiety jest Piotr Sierzputowski, który w przeszłości trenował m.in. Igę Świątek.

Polak wygrywa z Włochem

Piątkowy półfinał z Lorenzo Carbonim był bardzo wyrównany. Trwał 2 godziny i 47 minut – jak na juniorskie standardy bardzo długo.

Cieszę się, że zwycięski zszedłem z kortu. Zmęczenie dawało już o sobie znać – przyznał po meczu Berkieta.

Pierwszego seta wygrał Polak, ale do zwycięstwa potrzebował tie-breaka, w którym czterokrotnie przełamał Włocha.

W drugim secie triumfował Włoch (6:4), przełamując Polaka w ostatnim gemie.

Awans do finału juniorskiego French Open miał się rozstrzygnąć w trzecim secie. Ten był niezwykle zacięty, zawodnicy tracili punkty przy własnym podaniu. Polak obronił w nim aż trzy piłki meczowe.

Ostatecznie znowu o wszystkim rozstrzygnął super tie-break, tym razem rozgrywany do 10 punktów. Zdecydowanie wygrał go Berkieta (10:4)

Berkieta w finale Rolanda Garrosa

W meczu o mistrzostwo juniorskiego French Open rywalem Berkiety będzie 18-letni Kaylan Bigun. Amerykanin, który zajmuje 6. miejsce w rankingu juniorów, w drugim półfinale pokonał Austriaka Joela Josefa Schwaerzlera 2:6, 6:3, 6:4.

Finał w sobotę rozpocznie się około godziny 13. O godz. 11. rozpocznie się finał juniorek. W nim zmierzą się dwie Czeszki Tereza Valentova i Laura Samson

Sukcesy polskich juniorów

Ostatnim juniorskim finalistą w Paryżu z Polski był Jerzy Janowicz, którego w meczu o tytuł pokonał w 2008 roku Tajwańczyk Yang Tsung-hua.

Iga Świątek triumfowała w juniorskim Wimbledonie w 2018 roku oraz w tym samym roku we French Open w deblu z Catherine McNally. Obecna liderka WTA była też finalistką juniorskiego Australian Open 2017 w grze podwójnej w parze z Mają Chwalińską.

W juniorskich turniejach wielkoszlemowych sukcesy odnosiła również Agnieszka Radwańska. Krakowianka wygrała juniorski Wimbledon w 2005 r. oraz French Open rok później.