A A+ A++

Tak, rewitalizację architektoniczną można nazwać jednym z trendów ostatnich lat. Deweloperzy coraz częściej stawiają na rewitalizację istniejących budynków, mimo że jest to trudniejsze, bardziej czasochłonne, a także dużo bardziej kosztowne (od 10 do ponad 150 procent), niż wzniesienie nowego bloku.

Dlaczego ten trend nabiera popularności i jak jest realizowany w różnych miastach Polski? Opowiadamy we współpracy z portalem inwestycji deweloperskich Korter.

Odnawiaj, nie burz

Projekty rewitalizacji często są prowadzone nie tylko przez miasto lub gminę, ale też przez prywatne firmy deweloperskie – toteż oprócz chęci dobrego zagospodarowania zdegradowanych obszarów powinny one też kierować się racją zysku. I tak rzeczywiście jest, gdyż najczęściej przestrzenie, podlegające rewitalizacji, mogą pochwalić się najlepszą lokalizacją. Zachodnioeuropejski trend adaptacji byłych powierzchni biurowych lub użytkowych w centrum dużego miasta zdobywa coraz większą popularność w Polsce.

Eksperci twierdzą: lokalizacja wciąż pozostaje kluczowym czynnikiem decydującym o wartości nieruchomości. Dlatego dużo projektów związanych z rewitalizacją kamienic jest w pełni lub częściowo dedykowanych inwestorom w nieruchomości z Polski i spoza jej granic.

Poza tym zrewitalizowane obiekty najczęściej mają własną historię i charakter, a zadaniem architektów jest zachowanie tego wyjątkowego klimatu, który przemawia do kupujących i usprawiedliwia wysokie koszta realizacji. Tak, dogłębna rewitalizacja historycznego obiektu jest odczuwalnie droższa, niż realizacja budynku od zera – różnica wynosi od +10% do nawet +150% w przypadku obiektów o dużym stopniu zniszczenia, wymagających zaawansowanych zasobów technicznych.

Proces rewitalizacji wymaga dużego zaangażowania, gdyż najczęściej przewiduje częściowe rozbiórki, zabezpieczenie zabytkowych części elewacji oraz odnowę elementów zdobnictwa architektonicznego. W tym celu deweloperzy wynajmują podwykonawców specjalizujących się w poszczególnych kierunkach działalności.

Gdzie się rewitalizuje budynki

Każde polskie miasto, które posiada historyczną zabudowę, jest potencjalną placówką dla deweloperów realizujących projekty rewitalizacji. Dużą popularnością cieszą się Wrocław, Poznań, Kraków oraz Łódź.

Właśnie rynek pierwotny Łodzi jest ilustracją tego, jak dużo możliwości daje koncepcja “odnawiaj, nie burz” – w centralnej części miasta obecnie jest realizowanych wiele projektów polegających na częściowej przebudowie poprzemysłowych terenów z ich adaptacją do potrzeb mieszkaniowych, użytkowych, handlowych i rozrywkowych.

Tak, na terenie byłych fabryk powstają nowoczesne inwestycje typu mixed-use, przyciągające biznes i potencjalnych mieszkańców. Przestrzeń miejska ulega modernizacji, a centrum miasta przestaje być obszarem zarezerwowanym jedynie dla celów użytkowych – tutaj chętnie osiedlają się osoby czynne zawodowo i młodzież.

Prywatne firmy deweloperskie we współpracy z projektantami specjalizującymi się w dziedzinie rewitalizacji architektonicznej przyczyniają się do zagospodarowania zaniedbanej niegdyś przestrzeni miejskiej, przy tym rewitalizacji ulegają nie tylko tereny poprzemysłowe – w Łodzi jest wiele zabytkowych kamienic, które przyciągają uwagę deweloperów.

Wśród nowych mieszkań w Łodzi w 2022 znajdziemy lokale zaprojektowane w zrewitalizowanych zabytkowych hotelach, kamienicach mieszkalnych z przełomu XIX i XX wieków oraz różnorodnych budynkach użytkowych z tegoż okresu.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułLato Artystyczne w Świętajnie
Następny artykułBurza w szklance wody o zamkniętą furtkę