A A+ A++

Patrolowy samolot portugalskich sił powietrznych zdołał zlokalizować okręt podwodny klasy Kilo, znany również w kręgach NATO jako “Czarna Dziura” ze względu na imponującą niewykrywalność i niski poziom hałasu.

Załoga “Możajska” musi wynurzać się raz dziennie, co ułatwia wykrycie okrętu
/MenchOsint @MenchOsint /Twitter

Jak informuje BulgarianMillitary.com, powołując się na rosyjskie media, zidentyfikowany przez portugalskich lotników o okręt podwodny to najprawdopodobniej B-608 Możajsk należący do Floty Bałtyckiej. Wykrycie było możliwe dzięki zaawansowanemu optoelektronicznemu urządzeniu śledzącemu, które działa w trybie wielospektralnym, umożliwiając skanowanie otoczenia zarówno w widmie optycznym, jak i w podczerwieni, przy średnim zakresie długości fal od 3 do 5 mikronów.  

Warto jednak zauważyć, że okręt podwodny nie znajdował się w trybie bojowym, tylko na powierzchni, co oznacza mniej rygorystyczne wymagania dotyczące ukrywania się. Niemniej Portugalczycy mieli sporo szczęścia, bo taki widok to naprawdę rzadkość. A co konkretnie udało im się zidentyfikować? B-608 Możajsk to okręt podwodny klasy Kilo, czyli rodzaj szturmowego okrętu podwodnego z silnikiem Diesla używanego przez rosyjską marynarkę wojenną. 

Portugalczycy wpadli na “czarną dziurę”

Jest on znany ze stosunkowo cichej pracy i często nazywany przez NATO “czarną dziurą” ze względu na ich możliwości ukrywania się. B-608 Możajsk ma około 74 m długości, szerokość 9,9 m i zanurzenie 6,2 m – wymiary te sprawiają, że jest to stosunkowo kompaktowy okręt podwodny, co przyczynia się do jego zwrotności i niewidoczności. Podobnie zresztą jak układ napędowy składający się z silników spalinowo-elektrycznych, który przy korzystaniu z zasilania wyłącznie akumulatorowego działa bardzo cicho, utrudniając wykrycie jednostki.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułUM: Jubileusz 60 i 50 lat małżeństwa przemyskich par uhonorowany przez Prezydenta RP
Następny artykułW ZZH w Maleńcu stanęła ławeczka poświęcona Józefowi Wiadernemu