A A+ A++

Na wystawie artystki z Częstochowy i Rzeszowa prezentują prace malarskie i ilustracyjne, w których podejmują analizę problemu tożsamości miejsca i przestrzeni rozumianej jako indywidualna kreacja artystyczna i proces poszukiwania wyrazu siebie poprzez środki artystycznego wyrazu. Poczucie tożsamości miejsca i przestrzeni, w jakiej jesteśmy, którą tworzymy, od jakiej się dystansujemy lub tej, w którą wnikamy buduje – z punktu widzenia obserwatora – osobowość niepowtarzalną. Pojęcie tożsamości analizujemy na wielu płaszczyznach. Anita Grobelak i Anna Pacuła-Cyzio tylko pozornie zawężają je do tożsamości miejsca i przestrzeni. Punktem wyjścia jest dla nich urealniona forma: architektoniczna, biomorficzna, plama barwa, która poddana analizie malarskiej przenosi autorki i widza z konkretnego miejsca w przestrzeń wewnętrznego doznania, poznania, wspomnienia, czy nastroju „uchwyconej chwili”. Pojęcie tożsamości miejsca i przestrzeni staje się zatem przyczynkiem do dyskursu na temat stosunku do siebie samego, do miejsca, z jakiego przybyłem, w jakim jestem i tego, do którego zmierzam. W tych abstrakcyjnych, surrealistycznych, czy też ilustracyjno-onirycznych pracach odnajdziemy stosunek obu artystek do tradycji, kultury, tożsamość społecznej, a nade wszystko tożsamość osobistej.

Anna Pacuła—Cyzio – artysta plastyk jest rodowitą rzeszowianką. Tam mieszka i tworzy. Należy do Związku Plastyków Artystów Rzeczpospolitej Polskiej. Jest inicjatorką i twórczynią Oddziału Rzeszowskiego ZPARP, w którym od 2016 r. pełni funkcją prezesa. Jej pasją jest malarstwo olejne i akrylowe. Uczestniczy w akcjach charytatywnych przekazując swoje obrazy na szczytny cel, w tym na licytacje podczas Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, bale i akcje charytatywne. Jest artystką, która poprzez swoją twórczość wspiera potrzebujące chore osoby. W 2016 r. odbył się zorganizowany przez panią Anię plener malarski, z którego prace zostały w całości przeznaczone na licytację dla chorych dzieci z DPS w Brzozowie. Jednym z głównych obiektów jej twórczych zainteresowań jest pejzaż, otaczająca przyroda i towarzyszące jej emocje. Artystka lubi też łączyć rzeczywistość z wyimaginowanym światem.

Malarstwo pasjonuje ją od dziecka i jest to jej prawdziwa miłość. Malarstwo to śpiew jej duszy, jej modlitwa, pasja, stanowi mantrę i medytację. Na jej obrazach panuje cisza, spokój, harmonia, lekkość i ciepło. Pozostaje wierna sentencji Symonidesa z Keos, że: „Malarstwo jest milczącą poezją, a poezja mówiącym malarstwem”.

W lutym 2017 r. została odznaczona przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczpospolitej Polskiej odznaką honorową „Zasłużony dla kultury polskiej”. Miała wiele wystaw indywidualnych i zbiorowych.

Anita Grobelak – pochodzi z Częstochowy. Tu ukończyła w 1999 r. wyższe studia magisterskie na Wydziale Filologiczno-Historycznym Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Częstochowie na kierunku filologia polska; w roku 2001-Wydział Pedagogiczny WSP w Częstochowie, gdzie otrzymała tytuł licencjata w zakresie pedagogiki wczesnoszkolnej. W 2002 r. uzyskała tytuł magistra wychowania plastycznego po ukończeniu Wydziału Artystycznego WSP w Częstochowie. Dyplom z wyróżnieniem obroniła w Pracowni Malarstwa profesora Wernera Lubosa. Następnie otrzymała dyplom z wyróżnieniem z Malarstwa sztalugowego na Uniwersytecie Humanistyczno-Przyrodniczym im. Jana Długosza w pracowni prof. Włodzimierza Karankiewicza i Beaty Bebel-Karankiewicz. Od 2006 r. jest członkiem Stowarzyszenia Proartystycznego „Integracja”, od 2018 r. Stowarzyszenia Yes, I can, a od 2019 r. członkiem Związku Plastyków Artystów Rzeczypospolitej Polskiej. W 2006 r. A. Grobelak została kuratorem Galerii Teatru from Poland w Częstochowie; animowała działania artystyczne Galerii Groovy Grupy; była członkiem biura festiwalowego Festiwalu działań parateatralnych i performance’u OFFsceniczny w Częstochowie, I Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów Ogródkowych „W Zaułku”. W 2007 r. została właścicielką Galerii Teatr from, a w latach 2011-2016 managerem artystyczny Teatru from Poland. W ramach tej działalności zajmowała się animacją kulturalną (koncerty, imprezy klubowe, charytatywne, spotkania literackie, filmowe, wystawy, warsztaty, przeglądy, konkursy, festiwale, itp.). Udzielała się w biurze Festiwalu Dekonstrukcji Słowa Czytaj! (2011 r.). W latach 2006-2009 organizowała Ogólnopolski Plener Malarski pod hasłem „Teatr mundi”. Była współtwórcą i organizatorem projektu CzęstochowskaMłodaScenaArtystyczna (2007-2008); cyklu wystaw fotografii w ramach „Galeria MłodychTwórców” (2007-2008); 7×7 dni Fest (2011 r.); Manufaktury książki (2012 r.); członkiem jury I i II Ogólnopolskiego przeglądu monodramów 42-200 Monodram w Częstochowie (2008-2009). Anita Grobelak jest też pomysłodawcą i organizatorem Free Art Fest from Poland. Festiwalu Sztuki Niezależnej (2009 -2019); przeglądu zespołów muzycznych Debiuty from Poland (2009-2018); projektu Częstochowa Bajkowa (2011- 2012, 2018); Ogólnopolskiego konkursu fotograficznego „Zobacz Częstochowę” i festiwalu Peron Częstochowa (2014-2019); Urban Sketches in Częstochowa (2018-2019); Urban Sketches in Lwów (2019); Międzynarodowego pleneru malarskiego „Gradacja żywiołów” (Opuzen – Chorwacja 2018, 2019); projektu „Generacje 2019″. Na początku 2018 r. założyła grupę artystyczną Atina, której zakres i obszar działania stale się rozszerza. A. Grobelak jest kuratorem cyklu wystaw ekologicznych Stop!Smog, który został zainicjowany w Brukseli i był prezentowany na Europejskim Szczycie Gospodarczym w Katowicach.

Anita Grobelak w 2016 r. za osiągnięcia w pracy dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej otrzymała Nagrodę Prezydenta Miasta Częstochowy. Wówczas doceniono jej zaangażowanie między innymi: we współpracę z wolontariatem Unii Europejskiej; zbiórkę pieniędzy na rzecz Ośrodka Preadopcyjnego w Częstochowie; pomoc ofiarom trzęsienia ziemi w Pakistanie; zaangażowanie w projekty i programy profilaktyczne „Płytka wyobraźnia to kalectwo”; „Różowa wstążeczka” „Rzuć palenie razem z nami”; współorganizację Forum Wolontariatu w Częstochowie; Forum Trzeźwego Pasażera w 2007 r.; Tydzień Kultury Słowa, Światowy Dzień Walki z Aids, Dzień bez Papierosa, Międzynarodowy Dzień Ziemi, Międzynarodowy Dzień Teatru, konkurs „Nieobecni nie mają racji”.

Anita Grobelak współorganizowała też Tydzień Zdrowia Psychicznego w Częstochowie przy współpracy ze Stowarzyszeniem Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Częstochowie i przy dofinansowaniu Urzędu Marszałkowskiego; angażowała się w organizację „Dnia Godności”; współpracę z Fundacją „Krzyś” w zakresie realizacji kampanii w ramach Europejskiej Nocy bez Wypadku; działania z Fundacją „FOR ANIMALS”; we współpracę ze Stowarzyszeniem Częstochowskie Amazonki (organizacja wystaw w Sali Sesyjnej UM Częstochowy i Filharmonii Częstochowskiej w czasie kongresu Amazonek). Współorganizowała w Sali Sesyjnej Urzędu Miasta Częstochowy debaty podsumowującej II edycję konkursu „Nie pytajmy, co może zrobić dla nas ojczyzna. Pytajmy co my możemy dla niej uczynić” oraz panelu dyskusyjny „Stan wojenny a opozycja demokratyczna w regionie częstochowskim” i wystawę poświęconą działalności podziemnej „Solidarności”. Współpracowała ze Sztabem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy (organizacja imprez charytatywnych); Domem Dziecka im. J. Korczaka w Kłobucku; Polskim Komitetem do spraw UNESCO i Miva Polska; z Polskim Towarzystwem Oświaty Zdrowotnej i Państwowym Powiatowym inspektorem Sanitarnym w Częstochowie; ze Stowarzyszeniem na Rzecz Osób Niepełnosprawnych, z Autyzmem i Zaburzeniami Pokrewnymi „Daj Mi Czas”; z Fundacją Rozwoju Człowieka „Gallileo” im. prof. Mariana Mazura.

Otrzymała międzynarodowy certyfikat Director Responsible Youn Drivers (Bruksela 2009 r.) za współorganizację w Polsce Europen Night Without Accident.

W 2018 r. jej sylwetka została wyróżniona w konkursie z okazji 100-lecia niepodległości „(NIE)ZWYKŁA KOBIETA Śląska”. W 2019 r. została nominowana do tytułu „Osobowość Roku 2018″ w plebiscycie Dziennika Zachodniego. Ma na swoim koncie ponad sto wystaw zbiorowych, indywidualnych, poplenerowych w kraju i poza jego granicą. Oprócz animacji kultury, zajmuje się głównie malarstwem, ilustracją i instalacją.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNiderlandy wstrzymały wszystkie ekstradycje do Polski
Następny artykułW kryzysie ta branża zawsze dostawała w kość. Tym razem jest zupełnie inaczej