A A+ A++

Uchwała przyjęta ponad dwa lata temu przez radnych sejmiku wojewódzkiego definiowała siedem podstawowych celów ochrony. Należały do nich: ochrona przyrody nieożywionej (m.in. zachowanie i przywracanie wysokich walorów przyrodniczych dolinom rzecznym, czy ochrona obszarów stanowiących świadectwo współczesnych geomorfologicznych), ochrona ekosystemów leśnych (m.in. utrzymanie i odtwarzanie unikatowych lasów nadrzecznych oraz zbiorowisk zaroślowych, a także ochrona lasów puszczańskich będących pozostałościami Puszczy Pilickiej), ochrona ekosystemów nieleśnych (m.in. zachowanie rzadkich i ginących fitocenoz z łąk trzęślicowych), ochrona systemów wodnych i torfowiskowych (m.in. utrzymanie połączeń starorzeczy z rzeką Pilicą oraz ochrona źródeł, bagien i torfowisk),  ochrona roślin i zwierząt oraz ich siedlisk oraz walorów krajobrazowych, kulturowych i rekreacyjnych.

 Realizacji tych celów służy szereg wprowadzonych zakazów. – Zakazy to wynik szerokich konsultacji i uzgodnień. Na terenie Parku nie wolno realizować przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko. Wprowadzono zakaz umyślnego zabijania dziko żyjących zwierząt oraz niszczenia ich nor, legowisk i innych schronień. Kolejne związane są z likwidacją i niszczeniem zadrzewień nadwodnych. Ograniczono możliwość wykonywania prac ziemnych. Ważny jest też wymóg utrzymania minimum 100 metrowej odległości od linii brzegowej dla nowobudowanych obiektów. Jest też zakaz używania łodzi motorowych. Ma on jednak wyjątki – wyjaśniał wówczas Bartłomiej Matysiak, członek Zarządu Powiatu Tomaszowskiego.

Pierwszy z wyjątków dotyczył użytkowania łodzi motorowych z silniami o mocy do 4 kW.  Można się nimi poruszać na obszarze zawartym od linii łączącej cypel we wsi Lubiaszów i miejscowość Zarzęcin do linii wyznaczonej przez początek zwężenia  Zbiornika w miejscowości Barkowice Mokre.

Drugi obejmuje poruszanie się łodziami motorowymi na obszarze zawartym od tamy w Smardzewicach do linii Bronisławów – cypel na wysokości wsi Lubiaszów. Tu nie ma ograniczeń mocy silników. Przypomnijmy, że  wcześniej, przez lata, ruch motorowy był na zbiorniku zakazany.

Proponowane obecnie przepisy zakładają, że ograniczenia w ruchu motorówek będą dotyczyły ponownie całego zbiornika. Zlikwidowany sostanie podział na strefy. Od tamy w Smardzewicach do Barkowic Mokrych, będzie można pływać sprzętem motorowodnym o mocy silnika do 10 kW. jak argumentują władze województwa. zmiana  ma uchronić linię brzegową i siedliska ptaków przed nadmiernym falowaniem oraz hałasem.

Od Barkowic Mokrych do ujścia rzeki Pilicy będzie można się poruszać łodziami z silnikiem do 1 kW. Wniosek w tej sprawie złożył Polski Związek Wędkarski, okręg piotrkowski .

Zwolennicy utrzymania przepsiów w dotychczasowej formie argumentują, że ograniczenie możliwości korzystania ze sprzętu motorowodnego wpłynie negatywnie na rozwój turystyki na naszym terenie. Twierdzą oni nawet, że branża ta rozwija się u nas w sposób dynamiczny. Niestety nie ma to żadnego potwierdzenia w faktach. Od lat obserwujemy w tym temacie zastój. Zniesienie zakazów dwa lata temu sytuacji nie odmieniło. Zwiększyła się jedynie liczba skuterów wodnych, których wlaściciele zachowują się na wodzie nie zawsze w sposób cywilizowany, a zawsze w hałaśliwy

Tereny przy zalewie sulejowskim przestały mieć charakter turystyczny. Obecnie dominuje w okolicach funkcja mieszkaniowa i wszelkie zmiany użytkowania powinny być ukierunkowane na interes mieszkańców. Wydaje się więc, że Zarząd Wojeówdztwa podąża jednak we właściwym kierunku. 

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSiłownia zarosła
Następny artykułTermośledztwo z doniesienia CBA po raz kolejny przedłużone