A A+ A++

Chodzi o rozporządzenie w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.

Rozporządzenie ma wejść w życie 31 maja 2021 r., czyli w poniedziałek.

Wygasają dotychczasowe przepisy

W poniedziałek wygasają dotychczasowe przepisy rozporządzenia ministra edukacji i nauki ograniczające naukę stacjonarną w szkołach dla uczniów klas IV-VIII szkół podstawowych i uczniów szkół ponadpodstawowych. Chodzi o rozporządzenie, które weszło w życie 4 maja.

ZOBACZ: Czarnek o tekstach Jana Pawła II: na liście lektur, w podręcznikach, na lekcjach przedsiębiorczości

Zgodnie z nim uczniowie klas IV-VIII szkół podstawowych i szkół ponadpodstawowych, którzy od końca października uczyli się zdalnie, od 17 do 30 maja uczą się w trybie hybrydowym, gdzie połowa uczniów uczy się w szkole, a połowa w domu.

Wygaśnięcie tych przepisów oznacza, że od poniedziałku wszystkie szkoły i placówki oświatowe będą funkcjonowały w trybie stacjonarnym – uczniowie i słuchacze będą kształcić się na terenie szkoły na zasadach obowiązujących przed okresem epidemii.

Praktyki zawodowe i zajęcia praktyczne

W nowym rozporządzeniu zapisano, że zajęcia z zakresu praktycznej nauki zawodu (zajęcia praktyczne i praktyki zawodowe) będą realizowane w pełnym wymiarze godzin w tradycyjny sposób, tj. stacjonarnie w miejscu ich prowadzenia.

Zachowano jednocześnie możliwość zrealizowania praktyk zawodowych w innych formach wprowadzonych w okresie pandemii. Uczniowie wszystkich klas branżowych szkół I stopnia, będący młodocianymi pracownikami, będą realizowali zajęcia praktyczne u pracodawców w pełnym wymiarze godzin.

ZOBACZ: “Rosja jest państwem-agresorem i nie ma, co do tego wątpliwości”. Wiceminister o słowach Dudy

Jednocześnie, biorąc pod uwagę specyfikę organizacji kształcenia na turnusach dokształcania teoretycznego młodocianych pracowników, zachowano możliwość, aby turnusy, które rozpoczęły się przed 30 maja 2021 r. mogły być dokończone z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość.

W rozporządzeniu znalazł się też zapis wydłużający do 31 grudnia 2021 r. możliwości ograniczania funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.

W placówce, której funkcjonowanie zostanie w całości lub w części ograniczone, zajęcia mają być realizowane z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość. Gdy zawieszone zajęcia nie mogą być realizowane w ten sposób dyrektor placówki ma ustalić inny sposób realizowania tych zajęć.

ZOBACZ: Sejm uchwalił nowelizację: minister edukacji i nauki będzie mógł ustanawiać programy

Obecnie w jednostkowych przypadkach o przejściu przedszkola, placówki wychowania przedszkolnego lub szkoły na tryb pracy inny niż stacjonarny decyduje organ prowadzący, za zgodą sanepidu, po rozpoznaniu sytuacji epidemicznej w placówce.

Zachowanie tego przepisu zapowiedział w czwartek minister edukacji i nauki.

Uczniowie klas I-III szkół podstawowych rozpoczęli naukę stacjonarną 4 maja. Przedszkola pracują stacjonarnie od 19 kwietnia.

Rozporządzenie już w Dzienniku Ustaw

W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie dotyczące powrotu wszystkich uczniów do nauki stacjonarnej. Zgodnie z nim ze względu na sytuacje epidemiczną w konkretnych placówkach będzie można przechodzić na naukę zdalną lub w trybie mieszanym. Chodzi o rozporządzenie w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19. Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek podpisał je w piątek.

ZOBACZ: Kto zyska na Polskim Ładzie? Minister finansów: każdy, kto zarabia do 6 tys. zł

W rozporządzeniu znalazł się też zapis wydłużający do 31 grudnia 2021 r. możliwości ograniczania funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.

Zgodnie z rozporządzeniem ministra edukacji w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach, z sierpnia ub.r., w jednostkowych przypadkach dyrektor przedszkola, placówki wychowania przedszkolnego lub szkoły za zgodą organu prowadzącego i po uzyskaniu pozytywnej opinii powiatowego sanepidu, może zawiesić zajęcia na czas określony, jeżeli ze względu na aktualną sytuację epidemiologiczną może być zagrożone zdrowie uczniów.

aml/PAP

Czytaj więcej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułAloes – właściwości, wartości odżywcze i zastosowanie aloesu
Następny artykułŚwięta Łucja – historia świętej