A A+ A++

Zainicjowany przez miejską radną Magdalenę Szabałę i radną powiatu Edytę Lipniowiecką Miejski Program In Vitro, został zaakceptowany przez Agencję Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, przy czym wskazano, że wymaga on pewnych drobnych poprawek. Jednak to, czy program wejdzie w życie wciąż nie jest pewne, bo decyzja leży w rękach radnych.

Miejski Program In Vitro to jeden z pomysłów zgłoszonych w ubiegłym roku do Budżetu Obywatelskiego. Jego pomysłodawczyniami są radne Świdnik Wspólna Sprawa – Magdalena Szabała i Edyta Lipniowiecka.

– To pomysł, który pojawił się po raz pierwszy w kampanii wyborczej w 2018 roku. Miałyśmy z Magdą Szabałą z tyłu głowy, że jest to na tyle potrzebne, że dobrze byłoby to wprowadzić. Obecnie nie ma możliwości skorzystania z programu rządowego, nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by dofinansowanie metody in vitro mogło być realizowane przez samorządy. Stwierdziłyśmy, że najlepszym pomysłem będzie włączenie tego projektu właśnie do Budżetu Obywatelskiego, aby mieszkańcy sami mogli zdecydować o jego realizacji – mówiła kilka miesięcy temu w rozmowie z nami radna E. Lipniowiecka.

Projekt przeszedł formalną weryfikację i został dopuszczony do głosowania, w którym poparło go 609 świdniczan. Kiedy ostatnio pytaliśmy o dalsze losy projektu radnych w Urzędzie Miasta, zastępca burmistrza wyjaśniał, że jest on już gotowy i został przesłany do Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji.

– Wszystkie programy profilaktyczne i prozdrowotne oraz ich procedury muszą być akceptowane przez tę instytucję. Aktualnie czekamy na opinię i liczymy, że „pójdzie on do przodu” – mówił nam w sierpniu br. Marcin Dmowski.

W ubiegłym tygodniu radne przekazały w mediach społecznościowych, że program został oceniony pozytywnie.

– Niesamowicie cieszy mnie ta informacja. Bardzo długo nam przyszło na nią czekać, ale wreszcie jest. Co prawda trzeba nanieść dwie poprawki, ale to już formalność i projekt, który napisałyśmy z radną Magdalena Szabałą wreszcie ma szansę zostać zrealizowany. To przeogromna szansa dla wielu par ze Świdnika na spełnienie marzenia, by zostać rodzicami – napisała na Facebooku radna Edyta Lipniowiecka.

W dokumencie wskazano, iż w szczególności należy zwrócić uwagę na czas realizacji programu, który powinien umożliwiać ocenę efektów programu (roczny horyzont czasowy może być niewystarczający), cele, mierniki efektywności i wskaźniki wykorzystywane podczas monitorowania i ewaluacji oraz, że poprawy wymaga również opis dopuszczalnej liczby zapładnianych komórek jajowych, samą zaś ideę programu oceniono jako ważną i potrzebną.

– „Założenia przedstawionego projektu programu polityki zdrowotnej wskazują, że może on stanowić wartość dodaną do obecnie funkcjonujących świadczeń gwarantowanych. Opiniowany program polityki zdrowotnej jest skierowany do par nieskutecznie starających się o potomstwo. Choć bezpłodność w sensie fizycznym nie powoduje bólu, nie prowadzi do kalectwa i nie zagraża życiu, to ma poważne konsekwencje psychologiczne i ekonomiczne, zarówno na poziomie indywidualnym, jak i społecznym” – czytamy w opinii AOTMIT.

Koszt programu oszacowano na 66 tys. zł. Jednak pozytywna opinia nie przesądza jeszcze o jego realizacji, bo najpierw program będzie musiała zatwierdzić rada miasta i zapisać pieniądze na jego realizację w budżecie. Jeśli tak się stanie, Świdnik będzie najprawdopodobniej pierwszym samorządem w regionie dofinansowującym zabiegi in vitro ze swojego budżetu. Wśród mieszkańców nie brakuje jednak opinii, że tak się jednak nie stanie, bo burmistrz przecież jest z PiS, a w radzie większość ma przeciwna in vitro prawica.

– Liczę na rozsądek radnych i spojrzenie na ten program nie przez pryzmat własnych poglądów, ale przez to, że został wybrany do realizacji decyzją mieszkańców. Mam nadzieję, że ci radni, którzy nie zechcą go poprzeć, przynajmniej wstrzymają się od głosu i nie będą stawać na przeszkodzie jego realizacji. Kiedy temat pojawi się na sesji Rady Miasta, jeszcze nie wiadomo. Najważniejsze, że choć powoli, to wszystko idzie jednak do przodu – komentuje radna Lipniowiecka. (w)

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMapa ognisk i przypadków ASF
Następny artykułPolicjant z Jawora złotym medalistą Pucharu Świata