A A+ A++

III konferencja C-City zakończyła się sukcesem, gromadząc w Grudziądzu delegacje z czterech miast partnerskich. Uczestnicy dyskutowali o przyszłości współpracy kulturalnej, sportowej i naukowej.

  1. Udział 50 przedstawicieli z miast partnerskich.
  2. Prezentacja książki kucharskiej C-City Cooking Book.
  3. Dofinansowanie europejskie na projekt sportowy.
  4. Plany na Festiwal C-City w 2025 roku.

Pięć lat temu w niemieckim Gütersloh zainicjowano projekt C-City, mający na celu stworzenie międzynarodowej sieci kulturalnej. Do sieci należą miasta: Gütersloh (Niemcy), Chateauroux (Francja), Broxtowe (Wielka Brytania), Falun (Szwecja) oraz Grudziądz. Projekt ma na celu rozwój współpracy w dziedzinach takich jak teatr, taniec, film, muzyka, literatura, nauka, biznes i polityka kulturalna.

W tegorocznej konferencji uczestniczyło około 50 osób, w tym urzędnicy, artyści, historycy i sportowcy. Pracowali oni w pięciu grupach roboczych, koncentrując się na konkretnych projektach artystycznych oraz organizacji wspólnych wydarzeń sportowych.

Jednym z pierwszych zakończonych projektów jest książka kucharska C-City Cooking Book. Wiceprezydent Grudziądza, Róża Lewandowska, podkreśliła, że “książka ma nie tylko służyć jako spis dań, lecz także pokazać jak różnorodna jest kuchnia regionalna. W książce znajdują się również prezentacje poszczególnych regionów oraz osób z nimi związanych.”

Kolejnym ważnym przedsięwzięciem jest projekt sportowy, który uzyskał dofinansowanie w ramach programu CERV-TT. Z pozyskanych 46,5 tys. euro sfinansowane zostaną koszty transportu, noclegów i wyżywienia młodych lekkoatletów z miast C-City. Planowane wydarzenia sportowe obejmują:

  • Stora Stöten Run w Falun, 10 sierpnia
  • Biegi Malinowskiego w Grudziądzu, 28 września
  • DJK-Halbmarathon w Gütersloh, 3 listopada
  • EKIDEN-36 w Châteauroux, 10 listopada

Od początku projektu w 2020 roku, kiedy to miasta nawiązały pierwsze kontakty i odbyły spotkania online, współpraca rozwija się dynamicznie. W 2021 roku skupiono się na zawężaniu i określaniu dziedzin współpracy, przygotowując się do pierwszej konferencji inauguracyjnej w Gütersloh w 2022 roku. Kontynuacją były warsztaty projektu pilotażowego Cooking and life-style oraz II konferencja C-City w Châteauroux w 2023 roku.

W planach na przyszłość jest pełne funkcjonowanie sieci C-City w 2025 roku, kiedy to odbędzie się Festiwal C-City we wszystkich miastach partnerskich jednocześnie. Kolejna, IV konferencja C-City, zaplanowana jest na rok 2025 w Falun.

Według informacji z: UM Grudziądz

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułTwórcy tych aplikacji mają przechlapane. Apple wypowiada im wojnę
Następny artykułCzy holen­derska Orka zatonie?