A A+ A++

rozwiń

Światła samochodów na polskich drogach są w dramatycznym stanie. Aż 98 proc. kierowców doświadcza oślepiania przez inne auta – alarmuje Instytutu Transportu Samochodowego. Za najpoważniejsze źródło tych problemów eksperci uważają nielegalne zamienniki żarówek zakładane do reflektorów (70 proc. badanych).

Do tego nawet 80 proc. pojazdów może mieć źle ustawione światła. Stąd jeśli są za wysoko – oślepiają innych, jeśli zbyt nisko – kiepsko oświetlają jezdnię. Jednocześnie przeszło 40 proc. badanych uznaje oświetlenie swoich aut za zbyt słabe.

Światła samochodów do kontroli, policja rusza z akcją w całej Polsce

ITS wylicza również, że ok. 20 proc. reflektorów/żarówek jest wadliwych i powinno być niezwłocznie wymienionych. A ledwo 30 proc. samochodów poruszających się po drogach ma dobrze lub akceptowalnie ustawione światła. Kierowcy oślepiają nie tylko siebie nawzajem, ale też pieszych i rowerzystów.

– Oświetlenie pojazdów budzi stale liczne dyskusje i wątpliwości. I nie dzieje się tak bez powodu – powiedział dziennik.pl dr inż. Tomasz Targosiński z Instytutu Transportu Samochodowego. – Finalnie na bezpieczeństwo wpływa korelacja czynników: samochód – technika – zachowania ludzkie. Elementem techniki są urządzenia oświetleniowe pojazdów, a w szczególności reflektory samochodowe – podkreślił.


Światła do kontroli, akcja policji na polskich drogach

/

Policja


czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł10 najciekawszych projektów architektonicznych w Polsce. Rozpoznasz je?
Następny artykułKlauzule inflacyjne operatorów komórkowych pod lupą UOKiK