A A+ A++

Cudze chwalicie, swego nie znacie. Choć zachwycamy się niezwykłymi projektami zagranicznymi całego świata, to mamy również swoje projekty, które zachwycają cały świat.

Często słyszymy o niezwykłych projektach architektonicznych z całego świata. Choć Krzywy Domek w Sopocie jest jednym z najbardziej znanych polskich budynków za granicą, to możemy pochwalić się również innymi niezwykle ciekawymi projektami. Zobacz bardzo subiektywny (i jakże niepełny) ranking 10 najbardziej niezwykłych projektów, jakie możemy zobaczyć w Polsce.

Dom Kereta, Warszawa

Ten dom jest tak naprawdę instalacją artystyczną. Inwestorem była Fundacja Polskiej Sztuki Nowoczesnej, za projekt odpowiadał architekt Jakub Szczęsny. W październiku minęło 100 lat od jego budowy.

Nieruchomość wbudowana w 152-centymetrowej szczelinie między powojennym blokiem mieszkalnym a przedwojenną kamienicą, zaprojektowana była jako pracownia dla izraelskiego pisarza Etgara Kereta. Wewnątrz znajdują się trzy umeblowane poziomy.

Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich, Michniów

To połączenie muzeum i pomnika, po wieloletniej budowie oficjalnie otwarte zostało 12 lipca 2021 r.  Mauzoleum jest oddziałem Muzeum Wsi Kieleckiej, a jego zadaniem jest upamiętnienie ofiar polskich wsi z okresu II wojny światowej. Niezwykły projekt został już w 2011 r. doceniony nagrodą European Property Award w kategorii Public Service Architecture, a w  2016 r. jeden z najbardziej wpływowych magazynów – Dezeen umieścił go na liście najbardziej oczekiwanych realizacji na świecie. Całą bryłę tworzy 11 segmentów.

Teatr Baj Pomorski, Toruń

Choć toruński Tatr lalek działa od 1946 r., to wyjątkowy wygląd został mu nadany w wyniku modernizacji, którą przeprowadzono w latach 2005-2006. Wówczas nadany został mu charakter magicznej szafy teatralnej wpisującej się w kompleks Starego i Nowego Miasta. Projekt opracowała toruńska firma Ambit i projektanci Elżbieta i Mateusz Grochoccy. Niezwykły front budynku jest dodatkowo zdobiony rzeźbami bajkowych postaci, które powstały we współpracy z czeskim scenografem teatralnym od lat zaprzyjaźnionym z Bajem Pomorskim, Pavlem Hubičką.

Prywatny dom “Arka” Radka Koniecznego, Brenna k. Cieszyna

Wśród ciekawych nieruchomości nie mogło zabraknąć projektu jednego z najbardziej znanych polskich architektów – Radka Koniecznego. Choć mieszkanie w betonowym domu nie wszystkim może przypaść do gustu, to z pewnością obok tego, nie sposób przejść obojętnie. Nie tylko ze względu na jego położenie w krajobrazie, ale również nietypową formę, która faktycznie przypomina biblijną arkę Noego.

Dom w Brennej koło Cieszyna stoi na trzech wbitych w ziemię palach, a stoku dotyka tylko jednym narożnikiem. Charakterystyczne zwężenie pełni tu jeszcze jedną funkcję – dzięki niemu przestrzeń do życia wyniesiona jest na wysokość pierwszego piętra, co daje mieszkańcom nieco prywatności.

Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza, Szczecin

5 września 2014 po raz pierwszy rozbrzmiał dźwięk instrumentów w nowej siedzibie filharmonii. Podczas koncertu inauguracyjnego zagrano m.in. skomponowaną przez Krzysztofa Pendereckiego Fanfarę dla Filharmonii w Szczecinie. Nowoczesny budynek, za którego projekt odpowiada Estudio Barozzi Veiga, wyglądem przypominać ma wierzchołek góry lodowej. Jest też laureatem wielu nagród architektonicznych.

W budynku znajdują się dwie sale koncertowe: symfoniczna oraz kameralna, kawiarnia oraz galeria. Łącznie Filharmonia ma cztery kondygnacje naziemne i podziemny dwupoziomowy parking.

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKręci Mnie Bezpieczeństwo z udziałem nakielskich strażaków
Następny artykułMandat 3 tys. zł zaskoczy! Masz to w aucie? Dziś ruszają kontrole