A A+ A++

Przez dziesięciolecia skrywały tajemnicę, a po raz pierwszy zjawisko to opisano w 1918 r. Jednak dopiero w 2015 r. udało się rozwikłać zagadkę, czym naprawdę są “lodowe włosy”. Szczegóły dotyczące tego fenomenu w naturze przekazali naukowcy z Niemiec i Szwajcarii.

Zjawisko powstaje m.in. dzięki grzybom

Najważniejszym odkryciem badaczy było to, co dokładnie przyczynia się do powstawania “lodowych włosów”. Są to trzy komponenty: wysoka wilgotność powietrza, temperatura poniżej zera i grzyb Exidiopsis effusa, czyli łojówka różowawa. Lód powstaje w wyniku spowolnienia przez grzyby procesu krystalizacji.

Niecodzienne zjawisko udało się zaobserwować Annie Krzysztofiak na początku stycznia w Wigierskim Parku Narodowym, która zrobiła zdjęcia “peruce wiedźmy”. Jej fotografie zostały udostępnione na profilu WPN na Facebooku.

“Kiedy pierwszego dnia tego roku wybrałam się na spacer nad Starorzecze Czarnej Hańczy, las ukazał mi swoje magiczne oblicze. Na wielu leżących na ziemi martwych gałęziach pojawiły się, przypominające śnieżnobiałe włosy, delikatne twory” – brzmi treść wpisu Anny Krzysztofiak w mediach społecznościowych.

“Po dotknięciu topniały szybko, były bowiem zbudowane z cieniutkich, nitkowatych kryształów lodu. Dawniej przypisywano im magiczne znaczenie, a zjawisko to nazywano włosami lub peruką wiedźmy” – wyjaśnia autorka zdjęć.

“Zjawisko to najłatwiej można przyuważyć na ‘martwym’ drewnie – np. patykach lub uszkodzonych, obumierających częściach roślin. Warunkiem wystąpienia tego zjawiska jest obecność grzyba, konkretnie łojówki różowawej (Exidiopsis effusa) przy jednoczesnej dużej wilgotności powietrza i temperaturze poniżej zera. Obecność łojówki różowawej powoduje spowolnienie procesu krystalizacji. Woda zostaje delikatnie wypychana, tworząc formacje przypominające swym wyglądem włosy, czyli bardzo cienkie, podłużne kryształki lodu” – wyjaśnia IMGW.

“Lodowe włosy” można spotkać jedynie lokalnie na półkuli północnej, w tym w Polsce. “Każdy, kto je spotkał podczas swojej wędrówki, może się uważać za szczęśliwca. Mam nadzieję, że to dla nas dobra wróżba na Nowy Rok, czego i Wam życzę!” – napisała Anna Krzysztofiak.

WIDEO: Spacer niedźwiedziej rodziny. Nagranie z Baligrodu

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułRemonty wrocławskich kamienic w 2020 r. [WIDEO]
Następny artykułWielka zmiana na poczcie. Te listy będą bez znaczków