A A+ A++

(Materiał partnera) Kryptowaluty. Przyjrzyjmy się bliżej systemowi Polygon i sprawdźmy, jak to wszystko działa.

Polkadot to blockchain, który został zaprojektowany do wspierania innych blockchainów. Jest siecią składającą się z innych systemów.

Polkadot to pomysł współzałożyciela Ethereum (ETH), Gavina Wooda. Platforma jest obecnie prowadzona przez Web3 Foundation (W3F), a rozwijana przez Parity Technologies. Obie firmy są współzałożone przez Wooda.

Przyjrzyjmy się bliżej systemowi Polygon i sprawdźmy, jak to wszystko działa.

Czym jest Polkadot?

Polkadot jest określany mianem ulepszonej wersji Ethereum i został uruchomiony w maju 2020 roku.

Polkadot działa na głębszym poziomie niż blockchain taki jak Ethereum. Nazywa siebie warstwą 0 blockchain, podczas gdy Ethereum i podobne blockchainy, takie jak Solana (SOL) i Cardano (ADA) są nazywane warstwą 1 blockchain.

Kiedy Wood stworzył Białą Księgę Polkadot, argumentował, że kryptowaluta potrzebuje nowego systemu umożliwiającego interakcje między różnymi sieciami blockchain.

Zauważając problemy ze zdolnością Ethereum do wzrostu i skalowania, Wood próbował rozwiązać ten problem za pomocą nowego blockchaina opartego na systemie walidacji proof-of-stake.

Walidacja proof-of-stake została zaproponowana w przeciwieństwie do wcześniejszych blockchainów, takich jak Bitcoin (BTC) lub Litecoin (LTC).

W proof-of-work górnicy blockchain rozwiązują zagadki kryptograficzne, aby dodać następny blok do łańcucha w celu uzyskania nagród górniczych. Z proof of stake, walidatorzy używają tokenów wbitych jako zabezpieczenie, aby określić następny blok w łańcuchu.

Podstawowym problemem skalowania, który Wood chciał rozwiązać za pomocą Polkadot, była ilość mocy obliczeniowej, jakiej Ethereum wymagało dla swojego oryginalnego systemu walidacji proof-of-work.

Jak działa Polkadot?

David Lawant, dyrektor ds. badań w Bitwise Asset Management, nazywa Polkadot “heterogenicznym systemem wielołańcuchowym”.

To tylko wymyślny sposób na powiedzenie, że istnieją różne blockchainy działające w systemie Polkadot.

Jak zauważono powyżej, blockchain warstwy 0 funkcjonuje jako warstwa fundamentalna pod blockchainami warstwy 1. Polkadot zapewnia wbudowaną infrastrukturę, na której programiści mogą budować własne blockchainy z interoperacyjnością między łańcuchami.

Warstwy 1 blockchainów, takie jak projekt Ethereum, który Wood zbudował wraz ze współzałożycielem Vitaly Dmitriyevich “Vitalik” Buterin i innymi, pozwalają programistom budować zdecentralizowane aplikacje (DApps), inteligentne kontrakty, niefunkcjonalne tokeny NFT i inne.

Ale programistom trudno jest zbudować warstwę 1 blockchaina. Muszą zbudować warstwę bazową, zanim jeszcze zaczną zachęcać setki ludzi do uruchomienia ich programu warstwy 1 na komputerze.

Eksperci twierdzą, że Polkadot ma już zbudowaną warstwę bazową. Wszystko, co musi zrobić programista warstwy 1, to skupić się na optymalizacji własnego projektu.

Natywny token Polkadot: DOT

Kluczem do połączenia wszystkich tych czynników – walidacji, interakcji między łańcuchami i programowania warstwy bazowej – jest DOT, rodzimy token Polkadot.

DOT to token, który jest stakowany lub wystawiany jako zabezpieczenie, aby zatwierdzić następny blok w blockchainie Polkadot. W ten sposób DOT funkcjonuje jako mechanizm proof-of-stake firmy Polkadot.

Każdy oddzielny blockchain zbudowany na Polkadot jest określany jako równoległy łańcuch lub parachain w ramach systemu.

Podczas przenoszenia danych przez te parachainy, bezpieczeństwo jest najważniejsze. Polkadot zapewnia je za pomocą jednego bazowego łańcucha zwanego łańcuchem przekaźnikowym.

Ten łańcuch przekaźnikowy jest głównym łańcuchem Polkadot i według Lawanta to właśnie on odróżnia Polkadot od jego najbliższego konkurenta, Cosmos (ATOM).

DOT to token używany do walidacji bloków w łańcuchu przekaźników Polkadot. Ale tyczenie nie jest jedynym zastosowaniem DOT w ramach systemu Polkadot. Token jest również używany do zarządzania i łączenia. Wszyscy posiadacze DOT otrzymują prawo do głosowania w sprawie zarządzania siecią, takich jak modernizacje i opłaty sieciowe.

Inwestowanie w Polkadot

Polkadot jest łatwo dostępnym aktywem kryptowalutowym. Jak kupić Polkadot w Polsce? Dla deweloperów licytujących parachain Polkadot lub inwestorów zainteresowanych nabyciem tokenów do spekulacji, DOT można kupić na większości głównych giełd kryptowalutowych na świecie.

Inwestorzy mogą również uzyskać ekspozycję na polkadot poprzez Osprey Polkadot Trust (ODOT), który jest przedmiotem obrotu publicznego za pośrednictwem rynku pozagiełdowego OTCQX.

Po zakupie tokenów DOT można je przechowywać w portfelu kryptowalutowym. Portfele kryptowalutowe są dostępne w trybie online (gorący portfel) lub offline (zimny portfel).

Portfele online niosą ze sobą większe ryzyko bezpieczeństwa. Będziesz musiał również sprawdzić, czy portfel kryptowalutowy obsługuje tokeny polkadot.

Inwestorzy powinni pamiętać, że polkadot, podobnie jak wszystkie kryptowaluty, jest niezwykle spekulacyjną i ryzykowną inwestycją. Każda transakcja, której przedmiotem są cyfrowe waluty, może zakończyć się utratą środków finansowych.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułросійська армія за добу 67 разів атакувала Херсонщину, є загиблі та поранені
Następny artykułKiedyś to była warszawska dzielnica slumsów. Teraz będą zieleń, nowoczesność i tramwaje