A A+ A++

Mimo że krasnostawski szpital pilnie szuka lekarzy do pracy w większości oddziałów, dyrektor SP ZOZ Andrzej Jarzębowski zapewnia, że lecznica pracuje prawidłowo, a nabór jest czymś naturalnym.

11 stycznia na stronie internetowej krasnostawskiego szpitala pojawiło się sporo ofert pracy dla lekarzy. SP ZOZ poszukuje specjalistów na oddziałach: pediatrycznym, neonatologicznym, chorób płuc, medycyny rodzinnej i nocnej oraz świątecznej opieki zdrowotnej, a także na oddziale chorób wewnętrznych oraz anestezjologii i intensywnej terapii. Od razu pojawiła się obawa, czy nie jest zagrożone funkcjonowanie tych oddziałów. Andrzej Jarzębowski, dyrektor SP ZOZ w Krasnymstawie zapewnia, że nie ma takiego zagrożenia.

– Na stronie internetowej SP ZOZ w Krasnymstawie od wielu lat umieszczamy ogłoszenia o poszukiwaniu do pracy lekarzy w różnych specjalizacjach – mówi Jarzębowski. – Między innymi ten sposób rekrutacji pozwala na zatrudnianie lekarzy w takiej ilości, aby zabezpieczyć ciągłość pracy szpitala, przy stale rosnących wymaganiach jakościowych i rosnącemu zapotrzebowaniu na świadczone usługi, szczególnie w okresach wzmożonej zachorowalności na grypę, Covid-19, RSV – dodaje.

Według dyrektora konieczność poszukiwania i rekrutacji lekarzy wynika też z powodu naturalnego procesu przechodzenia przez nich na emerytury. Jest więc krokiem wyprzedzającym to, co dopiero ma się wydarzyć.

– Należy również pamiętać, że rozszerzamy zakres świadczonych usług, np. w kardiologii, ortopedii, okulistyce, reumatologii, opiece długoterminowej – wylicza.

Jarzębowski podkreśla, że problem niedoborów kadrowych w służbie zdrowia jest powszechnie znanym zjawiskiem dotyczącym całego kraju, nie tylko Krasnegostawu. W krajach Unii Europejskiej średnio przypada 3,5 lekarza na 1000 mieszkańców, natomiast dla Polski wskaźnik ten wynosi ok. 2,3 lekarza.

– Jak widać, niedobory w tej grupie zawodowej są bardzo duże. Według szacunków brakuje od 50 do 70 tys. lekarzy specjalistów. Problem ten widoczny jest również w naszym województwie, zwłaszcza w szpitalach zlokalizowanych poza Lublinem. Jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy jest wysoka średnia wieku w tej grupie zawodowej. W naszym szpitalu wynosi ona prawie 55 lat. Wielu pracujących lekarzy jest w wieku przed emerytalnym lub emerytalnym. Z powodu deklaracji odejścia na emeryturę lekarza kierującego Oddziałem Neonatologicznym pilnie poszukujemy lekarza neonatologa – przyznaje dyrektor SP ZOZ. (kg)

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułOstra dyskusja o Krajowej Sieci Onkologicznej w Komisji Zdrowia
Następny artykułJak Left 4 Dead z wampirami – Redfall zapowiada się coraz lepiej