A A+ A++

Raport z pilotażu Krajowej Sieci Onkologicznej gotowy jest od września ubiegłego roku, a do dziś minister zdrowia go nie przedstawił. To główny zarzut stawiany przez posłów opozycji wobec projektu ustawy o KSO.

Projekt ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej jest już po pierwszym czytaniu w Sejmie. W środę popołudniu nad zgłoszonymi poprawkami dyskutowali posłowie z Komisji Zdrowia.

Już na początku pojawił się wniosek o przełożenie dyskusji o tydzień. Wszystko przez nieznany jeszcze posłom, a posiadanym przez Ministerstwo Zdrowia raport z pilotażu programu, który trwał od 1 lutego 2019 do 31 grudnia 2021 roku. Początkowo w pilotażu brały udział województwa: dolnośląskie i świętokrzyskie, a następnie dołączyły jeszcze podlaskie i pomorskie.

Nie wiem jak dzisiaj możemy obradować i głosować poprawki jak nie znamy wniosków z pilotażu – argumentowała posłanka Katarzyna Lubnauer (Koalicja Obywatelska).

Przewodniczący Komisji Zdrowia Tomasz Latos (PiS) odmówił jednak przenoszenia dyskusji tłumacząc, że komisja została zobligowana do podjęcia decyzji jeszcze na tym posiedzeniu Sejmu.

Raport z pilotażu Krajowej Sieci Onkologicznej

W bardzo dużym skrócie o raporcie z pilotażu opowiedział posłom wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Jak mówił, celem pilotażu była ocena organizacji i jakości efektów opieki onkologicznej w ramach sieci onkologicznej. Do pilotażu włączono w sumie ponad 27 tysięcy pacjentów. Wśród nich było ponad 5,5 tys. pacjentów z rakiem jelita grubego, ponad 5 tysięcy z rakiem płuca, ponad 8700 z rakiem piersi, 1172 osoby z rakiem jajnika, oraz ponad 5700 osób z rakiem gruczołu krokowego.

Ośrodki, które zostały włączone do pilotażu dostały od Ministerstwa Zdrowia łącznie 319 milionów złotych. Jak dodał Waldemar Kraska to o 60 milionów więcej, niż gdyby nie brały udziału w pilotażu.

Wiceminister wyliczał problemy jakie zostały wskazane w raporcie z pilotażu. Chodziło m.in. o to, że nie wszystkie jednostki na danym terenie brały w nim udział.

Pojawiał się taki moment, kiedy pacjenci z tego pilotażu znikali, bo byli leczeni nie w tych ośrodkach, w których był pilotaż – powiedział Kraska.

Jak dodał, wynikało to z tego, że niektóre szpitale nie chciały, aby ktoś monitorował w jaki sposób przeprowadzają procesy leczenia. – Także zauważyliśmy, że nie było współpracy między ośrodkami, które włączyły się do pilotażu, bo bały się, że pacjent od nich przepłynie do innej jednostki – dodał Kraska.

Raport pokazał również, że zbierane dane wymagają ujednolicenia i spójności. Następny problem to ujednolicenie kwalifikacji pacjenta do sieci onkologicznej. Kolejną rekomendacją jest data rozpoznania przypadku nowotworowego. Ujednolicenie ma też dotyczyć raportowania stopnia zaawansowania choroby.

Wyjaśnienia wiceministra chciał skrócić przewodniczący Komisji Zdrowia, który w pewnym momencie przerwał mu i zasugerował, aby szczegóły raportu po pilotażu przedstawił jednak w czasie późniejszym.

Nie będziemy głosować nad pilotażem, tylko będziemy głosować nad ustawą o krajowej sieci – stwierdził Latos.

To wywołało oburzenie posłów opozycji, którzy podnosili, że raport powstał właśnie po to, żeby można było ocenić działanie Krajowej Sieci Onkologicznej.

Po co sfinansowaliśmy pilotaż? – pytała Katarzyna Lubnauer, która zarzuciła, że raport był znany od września, a do dziś nie został posłom przedstawiony.

Ministerstwo Zdrowia: pacjenci zadowoleni

Jak dodał wiceminister Kraska, w ramach oceny pilotażu zamówiona została ekspertyza satysfakcji pacjentów. Analizie poddano 5540 ankiet pacjentów z czterech województw. Oceniali oni poziom zadowolenia z uzyskanej pomocy onkologicznej. Średnia ocena wynosiła 9,6 w skali od 1 do 10.– To jest myślę miernik bardzo obiektywny, że krajowa sieć się sprawdza – podsumował Waldemar Kraska.

Posłowie opozycji przed głosowaniem poprawek nie chcieli jednak poprzestawać na relacji przedstawiciela resortu.

Proszę o doręczenie nam raportu – apelowała Krystyna Skowrońska (Koalicja Obywatelska). – Bo cztery miesiące to chyba wystarczający termin, aby minister przedłożył komisji taki raport.

Posłanka zarzuciła też, że minister zdrowia podczas debaty w Sejmie nie objaśnił rzeczy bardzo istotnych. Chciała wiedzieć m.in. jak KSO będzie wdrażane i ile będzie to kosztowało. Po chwili emocje sięgnęły zenitu.

Dwa tygodnie to jest za mało, żeby przeczytać projekt ustawy. Powiedzcie państwo pacjentom onkologicznym, że nie chcecie sieci – odpowiedział przewodniczący komisji Tomasz Latos.

– To wy powiedzcie, czego nie zrobiliście tego i dlaczego nie ma raportu – usłyszał w odpowiedzi.

 

Ustawa o Krajowej Sieci Onkologicznej bez kwestii żywienia medycznego

Przedstawiciele organizacji pacjenckich wnosili o zapisanie w ustawie szczegółowych wymagań dotyczących żywienia pacjentów onkologicznych. Jak przytoczyli, z dostępnych danych wynika, że co piąty pacjent onkologiczny umiera właśnie nie z powodu choroby, a w wyniku niedożywienia.

Wszyscy się zgadzamy, że żywienie jest bardzo ważne, jeśli chodzi o leczenie chorób onkologicznych – odpowiedział Waldemar Kraska. – Ale myślę, że ustawa nie jest tym miejscem, żebyśmy zawierali wytyczne diagnostyczno-lecznicze, które będą rekomendowane w innym zupełnie rozporządzeniu. To jest bardzo szczególowa materia – tłumaczył dlaczego jest przeciwko wprowadzeniu poprawki.

 – Ja nie mam tygodnia, żeby pacjenci nie dzwonili do nas do stowarzyszenia już w końcowej fazie życia, kiedy nie można im pomóc. I co ja mam im powiedzieć: proszę państwa trzeba było wcześniej, bo to było zapisane w rozporządzeniu? Jeśli nie damy temu właściwej wagi w ustawie, to będzie później trudno w rozporządzeniu uzyskać ten efekt – mówił Marek Lichota, ze stowarzyszenia „Apetyt na życie”.

Apele nie znalazły jednak zrozumienia wśród posłów PiS, którzy poprawkę odrzucili.

Krajowa Sieć Onkologiczna. Chcieli dłuższych przygotowań

Poseł Jerzy Hardie-Douglas (Koalicja Obywatelska) zarzucał ministerstwu, że ustawa o KSO „jest robiona na kolanie”, a pośpiech w jej przyjęciu jest związany z tym, aby rząd dostał pieniądze z Krajowego Plany Odbudowy. Dlatego zaapelował, żeby ustawę przyjąć, ale żeby nie wchodziła w życie natychmiast. – Bo jest olbrzymie zagrożenie, że zrobi więcej szkody niż pożytku. Ponieważ jest bardzo dużo rzeczy tutaj niedopowiedzianych, jest niedopracowana – mówił Hardie-Douglas.

Jakie natychmiast? 9 miesięcy to jest dla pana natychmiast? – dopytywał Tomasz Latos. – Możemy dyskutować, czy te rozwiązania są dobre, średnie, złe, fantastyczne, ale naprawdę pacjenci nie mogą czekać – dodał.

A przez te 7 lat mogli czekać – ironizowała Krystyna Skowrońska.

Wiceminister Waldemar Kraska również był przeciwny odkładaniu wejścia w życie ustawy. – Pacjenci są zadowoleni z wprowadzenia pilotażu i to jest główny miernik w tej chwili – stwierdził.

Dlatego poprawka posła Hardie-Douglasa, żeby ustawa weszła w życie od 1 stycznia 2025 roku, ostatecznie upadła.

Ostatecznie Komisja Zdrowia zaakceptowała całą ustawę, którą w czwartek ponownie zajmie się Sejm podczas drugiego czytania.

Co to jest Krajowa Sieć Onkologiczna

Ustawa procedowana w Sejmie wprowadza nową strukturę organizacyjną i nowy model zarządzania opieką onkologiczną, które mają usprawnić organizację systemu udzielania świadczeń opieki zdrowotnej w zakresie onkologii. Strukturę KSO będą tworzyły Specjalistyczne Ośrodki Leczenia Onkologicznego III, II i I poziomu referencyjnego wraz z Centrami Kompetencji i Ośrodkami Satelitarnymi, jak również Ośrodki Kooperacyjne. Tylko podmioty lecznicze wchodzące w skład KSO będą uprawnione do udzielania świadczeń opieki zdrowotnej w zakresie opieki onkologicznej finansowanych ze środków publicznych. Kwalifikacji ośrodków na poszczególne poziomy zabezpieczenia opieki onkologicznej będzie dokonywała Krajowa Rada Onkologiczna w porozumieniu z NFZ.

 

Polacy coraz częściej chorują na raka

Jak wylicza Ministerstwo Zdrowia w 2018 r. odnotowano w Polsce 167,4 tys. zachorowań na nowotwory złośliwe (83,6 tys. mężczyzn i 83,9 tys. kobiet). Liczba zachorowań w 2019 r. została oszacowana na 177,4 tys. (88,4 tys. mężczyzn i 89,0 tys. kobiet), a w 2020 r. na 182,5 tys. (91,3 tys. mężczyzn i 91,3 tys. kobiet). Według prognozy Krajowego Rejestru Nowotworów w kolejnych latach odnotowany zostanie wzrost zachorowań.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMŚ piłkarzy ręcznych: Hiszpania – Dania i Francja – Szwecja w półfinale
Następny artykułKrasnostawski szpital szuka lekarzy