A A+ A++

Decyzja nie zapadła, ale jest bardzo prawdopodobna w sytuacji, gdy epidemia koronawirusa bardzo się rozszerza. – Dlatego się do niej przygotowujemy – mówi Zbigniew Bajkowski, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Częstochowie, w skład którego wchodzi placówka przy ul. PCK.

Do tej pory to właśnie na Tysiącleciu znajduje się jedyny w okolicy oddział zakaźny, który przyjmuje pacjentów z koronawirusem lub podejrzeniem zakażenia nim. Obok niego istnieją jednak także inne oddziały. Teraz miałby się stać tzw. szpitalem jednoimiennym zakaźnym, w którym leczeni są jedynie pacjenci z COVID-19.

Na razie takie szpitale są dwa w województwie: w Tychach i Raciborzu. Pierwotnie Ministerstwo Zdrowia wytypowało do tej roli cały Wojewódzki Szpital Specjalistyczny, a dokładnie dwie jego placówki: na Tysiącleciu oraz na Parkitce. Ostatecznie ten pomysł upadł, a rolę WSzS przejął szpital w Tychach.

Teraz tamta idea powraca, przynajmniej częściowo – jednoimiennym szpitalem zakaźnym miałoby być wyłącznie Tysiąclecie.

– Decyzji nie ma, ale się do niej przygotowujemy – powtarza dyrektor Bajkowski.

Pozwalają na to m.in. pieniądze przekazane Wojewódzkiemu Szpitalowi Specjalistycznemu przez Urząd Marszałkowski w Katowicach. Za milion złotych jest remontowana sala operacyjna na Tysiącleciu, bo nie można wykluczyć, że ingerencji chirurga może potrzebować ktoś zakażony koronawirusem.

– Remont już trwa i szybko się posuwa – zapewnia Bajkowski. – W razie czego nie musimy jednak czekać na jego ukończenie z przekształceniem Tysiąclecia w jednoimienny szpital zakaźny.

Remont trwa także na Kucelinie. Ostatnia kondygnacja nieczynnego dawnego szpitala hutniczego jest przekształcana w część hotelową dla personelu medycznego, by po dyżurach ci, którzy nie chcą lub nie mogą, nie musieli wracać do domów i bliskich.

Przypomnijmy najnowsze dane: 17 proc. osób zakażanych koronawirusem w Polsce to służby medyczne.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułStudenci Filmówki tworzą dokument o życiu w czasie pandemii
Następny artykułKoronawirus w norweskim raju