A A+ A++

Kontenery – co musisz wiedzieć?

Według obecnie obecnie obowiązującego Prawa Budowlanego, kontenery zaliczane są do kategorii tymczasowych obiektów budowlanych, które zwolnione są z konieczności uzyskania pozwolenia na budowę. Sprawdza się to jednak wyłącznie w momencie, kiedy przez upływem 180 dni od dnia rozpoczęcia budowy określonego w zgłoszeniu, kontener nie jest trwale połączony z gruntem, a także został przeniesiony w inne miejsce lub rozebrany. Co jeszcze musimy wiedzieć decydując się na postawienie kontenera na działce?

Czym są obiekty kontenerowe?

Kontenery to niezwykle przydatne obiekty budowlane. Bez problemu mogą one zastąpić tradycyjne, murowane budynki oraz spełniać rolę zaplecza budowy, garażu, biura, czy tez pawilonu handlowego. Nie są one trwale związane z gruntem oraz istnieje możliwość łatwego przeniesienia ich w inne miejsce czy zdemontowania. 

Tak jak już wspomnieliśmy, kontenery zaliczane są do kategorii tymczasowych obiektów budowlanych, czyli przeznaczone są one do czasowego użytkowania w okresie krótszym niż ich trwałość techniczna, rozbiórki lub przeniesienia w inne miejsce. Co ciekawe, inne miejsce nie musi oznaczać drastycznej zmiany lokalizacji kontenera. Bardzo często wystarczy, że przeniesiemy go na drugi koniec dużej działki i zgodnie z prawem, będziemy mogli użytkować go przez kolejne 180 dni.

Kontenery wyłącznie na 180 dni

W Prawie Budowlanym znajdziemy listę obiektów, które zwolnione są z konieczności uzyskania pozwolenia na budowę. Część z nich odnosi się właśnie do kontenerów. 

Z przepisów wynika, że jeżeli obiekt kontenerowy postawiony na naszej działce planujemy używać nie dłużej niż pół roku wystarczy zgłosić fakt ten do odpowiedniego organu – Urzędu Miasta lub Starostwa Powiatowego. Jeżeli nie otrzymamy sprzeciwu ze strony organu, budowę kontenera możemy rozpocząć w ciągu 30 dni od daty złożenia zgłoszenia. Co ważne, w formularzu zgłoszeniowym musimy zawrzeć kilka istotnych informacji:

  • sposób, zakres oraz rodzaj wykonania prac, które są związane z budową kontenera,
  • stosowne oświadczenie dotyczące prawa do dysponowania nieruchomością, na której będzie znajdować się obiekt,
  • rysunki, a także szkice dotyczące inwestycji,
  • projekt zagospodarowania działki.

Jeżeli jednak chcemy, aby kontener stał na naszej działce dłużej niż 180 dni, musimy uzyskać pozwolenie na budowę. Procedura wygląda wówczas dokładnie tak samo jak w przypadku normalnego, murowanego budynku. 

A co z kontenerami jako zapleczami budowy?

Budowa to kolejny ważny temat w świecie kontenerów. Bardzo często zdarza się bowiem, że kontener stanowi jej całe zaplecze, a jak każdy z nas wie – budowa nie trwa pół roku. 

Prawo Budowlane wyraźnie zaznacza, że kontenery przeznaczone do czasowego użytkowania w trakcie realizacji robót budowlanych, które będą położone na terenie budowy nie potrzebują uzyskania pozwolenia. Wszystkie prace podlegają bowiem głównemu pozwoleniu na budowę. Co ważne, wszystkie obiekty kontenerowe muszą być umieszczone na terenie budowy oraz użytkowane wyłącznie na jej potrzeby. W takim przypadku nie istnieje ograniczenie czasowe w postaci 180 dni. 

Wynajem kontenera mieszkalnego, w którym ekipa budowlana będzie spędzać swoje przerwy czy posiadać zaplecze sanitarne zazwyczaj leży po stronie wynajmowanej firmy.

 

Jeżeli jesteśmy właścicielami niedużej działki, możemy bez problemu zaadaptować kontener pod podręczny schowek, budynek gospodarczy, garaż dla samochodów, czy biuro. Co więcej, ciekawą opcją jest także kontener w formie domku letniskowego. W prawie budowlanym nie istnieje bowiem zapis, iż do kontenera nie możemy doprowadzić odpowiednich przyłączy, aby móc komfortowo spędzić nasz urlop.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp
Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułUczniowie SOSW na konkursie kucharsko – cukierniczym w Krakowie
Następny artykułŚląsk. Gliwiccy chirurdzy przeszczepili Irakijczykowi narządy szyi