A A+ A++

Członkowie sejmowej Komisji Zdrowia podsumowują kadencję ministra zdrowia i komentują dymisję Łukasza Szumowskiego. Bolesław Piecha oraz Beata Małecka-Libera dla PolitykiZdrowotnej odpowiadają jakie są sukcesy ministra, jakie rozczarowania i jakie wyzwania stoją przed nowym szefem resortu.

 

W rozmowie z Polityką Zdrowotną, poseł Bolesław Piecha (PiS) ocenia, że “minister powinien zostać. Jednak wyczerpanie emocjonalne i fizyczne, związane z przeciążeniem pracą mogły spowodować taką decyzję”.

Podkreśla, że do sukcesów ministra zdrowia “niewątpliwie należy zaliczyć sprawy związane z organizacją i przygotowaniem Polaków oraz kontynuowanie polityki związanej z przeciwdziałaniem pandemii”.

– Prawda jest taka, że ilość zachorowań w Polsce nijak ma się do naszych sąsiadów, jak np. Niemiec, nie mówiąc już o Francji czy Włoszech… – mówi podkreślając, że “dla wszystkich pacjentów, w szpitalach jednoimiennych starczyło miejsc”.

– Błędy… Gdyby nie praca we frontowej atmosferze, w kontekście dużej paniki społecznej, pewnych błędów dotyczących zakupów maseczek minister by nie popełnił. Jednak nie miał czasu i wydawało mu się, że kto pierwszy ten lepszy i za lepszą cenę. Kraje podkupywały swoje zamówienia. Na tamten moment trudno było wskazać winnych. Kupowało się od tego, kto oferował, a oferenci byli różni – dodał nawiązując do negatywnie ocenianych decyzji zakupowych resortu.

B. Piecha zapytany o najpilniejsze wyzwania stojące przed nowym szefem resortu wskazał, że “są rzeczy, które wymagają dokończenia i uporządkowania”. Zalicza do nich, sprawy związane z informatyzacją, nowelizacją ustawy refundacyjnej, “która otworzyłaby Polskę na innowacyjne leki”, kwestie przychodów NFZ oraz stymulację budżetu ochrony zdrowia “by te były na tyle wysokie, by nie ograniczały rozwoju publicznej ochrony zdrowia”, gdyż – jak ocenił – pomimo licznych sukcesów na tym podłożu, zawsze może być lepiej. Dodał, że sprawą najtrudniejszą jest “uporządkowanie sytuacji związanej z pandemią, gdzie nikt nie wie jak ta będzie się rozwijać”. – Trzeba egzekwować obostrzenia sanitarne i nie dopuścić do lockdownu – mówi Bolesław Piecha.

 Mniej optymistycznie ostatnią kadencję ministra ocenia Beata Małecka-Libera (KO).

– Kiedy Łukasz Szumowski obejmował tekę ministra zdrowia, miał nasz kredyt zaufania i wierzyłam, że jest to osoba, która rozumie system ochrony zdrowia oraz będzie mocno zaangażowana w to, żeby go poprawić. To w jaki sposób kończy karierę jest niewyobrażalną katastrofą wizerunkową. Z osoby, która zapowiadała się, że będzie w sposób zawodowy i profesjonalny zajmowała resortem stał się zwykłym politykiem, w złym tego słowa znaczeniu – mówi dla Polityki Zdrowotnej członkini sejmowej Komisji Zdrowia.

– Ostatnie miesiące epidemii mnie bardzo rozczarowały. Brak jednoznacznego przekazu, brak informacji, brak przekazu ministra wspartego opinią ekspertów. Wiele decyzji było dyktowane politycznymi słupkami i zachowaniami. Poza tym, wszystko co wyszło na jaw i jest związane z respiratorami jest skandalem. W czasie epidemii zagrożenia życia ludzi dochodziło do tego typu rzeczy… – ocenia.

Posłanka zapytana o najpilniejsze wyzwania dla przyszłego szefa resortu stwierdza, że “jest to przygotowanie strategii na jesień”.

– Nie wiemy na jakich zasadach mają działać przychodnie, a dostęp do POZ i specjalistów jest ograniczony. Osoby z branży dziwią się, że pół roku zajmowaliśmy się jedynie leczeniem koronawirusa. Co z resztą pacjentów? – pyta.

– Przez pół roku był ograniczony dostęp do lekarza. W jaki sposób ma działać ochrona zdrowia w kontekście wzmożonego ryzyka na infekcje kataralne i grypę? Liczba pacjentów z gorączką będzie duża wyższa niż teraz. W jaki sposób pacjenci z chorobami przewlekłymi mają być przyjmowani do szpitala? Szpitale alarmują, że nie ma wyznaczonych procedur a personel medyczny już w tej chwili jest przemęczony pracą – mówi Beata Małecka-Libera.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł23-letni kierowca Maserati usłyszał zarzuty. Jego 21-letnia pasażerka walczy o życie
Następny artykułUregulowano teleporady medyczne